Site icon Her Türlü İçerik

HES Kod Nedir Nasıl Alınır

hes kodu nedir nasil alinir

hes kodu nedir nasil alinir

Spread the love

Pandemi sonrası vatandaşların seyahat, şehir içi taşıma ve konaklama tesislerinden yararlanabilmesi için HES kodu alması devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. HES kodu ‘’Hayat Eve Sığar’’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kodlamadır.

Vatandaşlar, HES kodu alarak kontrollü sosyal yaşama geçmiş oluyorlar. Kontrollü sosyal hayat uygulamasını devreye alınmasındaki amaç bireylerin ulaşım faaliyetleri, konaklama faaliyetleri ya da kurumlara yaptıkları ziyaretler sırasında Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı bilgisini vermesini sağlamaktır.  

Hayat Eve Sığar Uygulaması Üzerinden HES Kodu Almak

HES kodu almanın çeşitli yolları vardır. HES Kodu almanın en kolay yollarından bir tanesi cep telefonu üzerinden Hayat Eve Sığar uygulaması yardımı ile HES kodu edinlmesidir. Bu yöntemle HES kodu alınması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

Hayat Eve Sığar uygulaması, Android telefonlar için Google Play üzerinden, Apple telefonlar için ise App Store üzerinden indirilebiliyor.

Kısa Mesaj İle HES Kodu Almak

HES kod almak için başvurulabilecek ikinci yöntem cep telefonundan SMS yollanmasıdır. SMS yolu ile HES kodu almak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

E-Devlet Üzerinden HES Kodu Alınması

HES kodu almak için tercih edilebilecek bir başka yöntem de E-devlet sitesini kullanmaktır. E-Devlet kapısı üzerinden HES kodu almak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

HES kodu tıpkı TC Kimlik numarası gibi kişiye özeldir. HES kodu uygulamasının bir başka avantajı da vatandaşların TC Kimlik Numarasını her yerde yazmak zorunda kalmamasıdır.

Exit mobile version