Site icon Her Türlü İçerik

Dropshipping Nedir 2021

Spread the love

Dropshipping bir tür iş modelidir ve ilk kez 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. Online pazar yerlerinin artması ve tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte dropshipping kavramı da girişimcilerce kullanılmaya başlamış, bugün ülkemizde de en çok merak edilen kavramlardan birisi haline gelmiştir. Peki dropshipping nedir?

dropshipping-nedir

Dropshipping satılan ürünleri mağazada ya da depoda stoklamak yerine doğrudan üçüncü taraf tedarikçiden alıp, yine doğrudan müşteriye göndermeye dayanan online perakende sipariş modelidir. Dilimize stoksuz satış olarak çevrilebilen dropshipping iş modelinde ürünleri depolamak için depo bulmaya gerek kalmadığı gibi doğrudan nakliye ile lojistik maliyeti düşürülmüş olur. Bu nedenle e-ticarette her geçen gün popülaritesi artmaktadır.

Dropshipping modelinin girişimcilere cazip gelmesinin nedenlerinden bir diğeri diğer e-ticaret modellerine nazaran daha kolay kurulabilmesi ve daha az sermayeye gerek olmasıdır. İnternet ile bilgisayarınızdan bir mağaza açabilir, toptancı ile müşteri arasında aracılık yaparak satış gerçekleştirebilirsiniz. Böylece fiziki mağaza meşakkatinden kurtulmuş olursunuz.

Dropshipping Avantaj ve Dezavantajları

Dropshipping iş modeli çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle dropshippinge nasıl başlanır konusundan önce geleneksel iş modellerine göre avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu bilmek gerekir. Dropshippingin avantalarını şöyle sıralayabiliriz:

Dropshippingin başlıca dezavantajları ise şunlardır:

Dropshipping Modelinin İşleyişi

Dropshipping modelinin işleyişi son derce basittir. Burada satıcı tedarikçi ile alıcı arasında bir iş ortağıdır. Üçüncü taraf tedarikçi ya da üretici siparişleri paketler ve satıcı adına müşterilere gönderir. Her ürünün satışı yapılabilse de başarılı olabilmek adına doğru ürünü, doğru kitleye pazarlamak gerekmektedir.

Kâr oranı yüksek ürün grupları arasında takılar, akıllı telefon aksesuarları, sağlık ve güzellik ürünleri, elektrik aletleri, oyuncaklar, teknik malzemeler sayılabilir. Bütün iş kollarında olduğu gibi dropshippingde de başarının yolu çok çalışmaktan geçmektedir.

Dropshipping nedir hakkında diğer google aramaları

Diğer kategori yazılarımız

Exit mobile version