Dropshipping Nedir 2021

Spread the love

Dropshipping bir tür iş modelidir ve ilk kez 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmıştır. Online pazar yerlerinin artması ve tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte dropshipping kavramı da girişimcilerce kullanılmaya başlamış, bugün ülkemizde de en çok merak edilen kavramlardan birisi haline gelmiştir. Peki dropshipping nedir?

dropshipping-nedir
dropshipping-nedir

Dropshipping satılan ürünleri mağazada ya da depoda stoklamak yerine doğrudan üçüncü taraf tedarikçiden alıp, yine doğrudan müşteriye göndermeye dayanan online perakende sipariş modelidir. Dilimize stoksuz satış olarak çevrilebilen dropshipping iş modelinde ürünleri depolamak için depo bulmaya gerek kalmadığı gibi doğrudan nakliye ile lojistik maliyeti düşürülmüş olur. Bu nedenle e-ticarette her geçen gün popülaritesi artmaktadır.

Dropshipping modelinin girişimcilere cazip gelmesinin nedenlerinden bir diğeri diğer e-ticaret modellerine nazaran daha kolay kurulabilmesi ve daha az sermayeye gerek olmasıdır. İnternet ile bilgisayarınızdan bir mağaza açabilir, toptancı ile müşteri arasında aracılık yaparak satış gerçekleştirebilirsiniz. Böylece fiziki mağaza meşakkatinden kurtulmuş olursunuz.

Dropshipping Avantaj ve Dezavantajları

Dropshipping iş modeli çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle dropshippinge nasıl başlanır konusundan önce geleneksel iş modellerine göre avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu bilmek gerekir. Dropshippingin avantalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Stoksuz satışın kurulumu çok kolaydır. Ürünlerinizi belirleyebilir, bir tedarikçiyle iş birliği yapabilir ve online mağazada ürünlerinizi listeleyerek satışa açabilirsiniz. Bütün bunlar için herhangi bir deneyime de gerek yoktur.
  • Geleneksel mağaza modellerine göre dropshippingin başlangıç sermayesi daha düşüktür. Fiziksel depolama alanı kirası, mal alma bedeli gibi maliyetlere gerek yoktur. Tek maliyet web sitesi kurma denilebilir.
  • Envanterler stokta tutulmayacağı için riski düşüktür. Eskimiş envanter endişesi olmadan sadece satış yapılırsa kazanç elde edilir.
  • Satıcı neler satacağına kendisi karar verir ve farklı ürünler rahatlıkla satılabilir.

Dropshippingin başlıca dezavantajları ise şunlardır:

  • Stoksuz satış modelinde güçlü bir rekabet vardır ve pek çok mağaza aynı ürünü düşük fiyattan satabilir. Satıcı da onlarla rekabet edebilmek adına düşük fiyatlı satış yapmak zorunda kalabilir. Bu da daha düşük kâr marjı demektir.
  • Alıcı tedarikçiyi değil, satıcıyı muhatap alacaktır. Bu nedenle tedarikçiden kaynaklı sorunların sorumluluğunu satıcı almak zorunda kalacaktır.
  • Müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik çalışmalar sınırlıdır. Mesela siparişlerinize ufak notlar ekleme, küçük hediyeler ilave etme, ambalajınızı kişiselleştirme gibi ilaveler yapamazsınız. Envanter üzerindeki kontrol tedarikçidedir.

Dropshipping Modelinin İşleyişi

Dropshipping modelinin işleyişi son derce basittir. Burada satıcı tedarikçi ile alıcı arasında bir iş ortağıdır. Üçüncü taraf tedarikçi ya da üretici siparişleri paketler ve satıcı adına müşterilere gönderir. Her ürünün satışı yapılabilse de başarılı olabilmek adına doğru ürünü, doğru kitleye pazarlamak gerekmektedir.

Kâr oranı yüksek ürün grupları arasında takılar, akıllı telefon aksesuarları, sağlık ve güzellik ürünleri, elektrik aletleri, oyuncaklar, teknik malzemeler sayılabilir. Bütün iş kollarında olduğu gibi dropshippingde de başarının yolu çok çalışmaktan geçmektedir.

Dropshipping nedir hakkında diğer google aramaları

Diğer kategori yazılarımız