2022’de Dünyayı Bekleyen Tehlikeler

Spread the love

2022’de Dünyayı bekleyen tehlikeler hakkında yazdığımız bu düşündürücü, ürpertici ve ilgi çekici makalemiz ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

Dünya son 20 yılda çok hızlı bir dönüşüm ve değişim sürecine girdi. Teknoloji her alanda insanların hayatını değiştirdi ve bu değişime ayak uydurmak değil, takip edebilmek dahi çoğu kişi için imkansız bir hal aldı. En basitinden daha birkaç yıl önce piyasaya çıkan amiral gemisi telefon modelleri tek tek takip edilebilirken bugün neredeyse her ay yeni telefonlar ortaya çıkıyor.

İçinde bulunduğumuz çağ, teknoloji çağı olarak adlandırılabilse de 2019 sonundan itibaren ortaya çıkan pandemi dünyayı bir anda ve çok büyük bir değişime sürükledi. Yüz yıldan uzun süredir kurulan sistemler, devlet düzenleri, toplumsal yaşam normları dahi bir anda çaresiz kaldılar. Bu ortamda iki yıldır özellikle gelişmiş ülkelerde yeni düzenler üzerine çalışmalar yapılıyor ve pandeminin gözler önüne serdiği acizlikler yepyeni yol haritalarının arayışını tetiklemiş durumda.

Pandemiyle birlikte uluslararası geçişlerin kapatılması Çin’in dünyayı nasıl bir kıskaca aldığını gözler önüne serdi. Çin’den ürün gelmemesi adeta pek çok alanda üretimin durmasına neden oldu. Bu noktada Çin Amerika arası ilişkiler gerildi ve Amerika birçok Çinli şirketi yaptırım listesine aldı. Bütün bunlar ve daha fazlası olurken 2022 yılında dünyayı neler bekliyor?

dünyayı bekleyen tehlikeler
dünyayı bekleyen tehlikeler

2022’de Dünyayı Bekleyen Tehlikeler

Muhtemel Küresel Tehlikeler

Son iki yılda çok daha bariz gördük ki dünya yeni bir değişime muhtaç. Bu noktada küresel güçler tez zamanda olayları okuyarak yeni dünya düzenini yine kendi istedikleri gibi kurmak için çalışmalar yapıyorlar. Bu noktada önümüzdeki yıl dünyayı bekleyen başlıca tehlikeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Enerji krizi: Dünya enerji ile işliyor. Uzun yıllardır enerji ile ilgili iklim değişiklikleri, küresel ısınma sorunları gibi meseleler gündemde yer alıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlarca iklim meselelerinden dolayı ülkelere dahi çeşitli yaptırımlar getiriliyor. Bunlardan birisi de enerji olarak karşımıza çıkıyor. Şu an dünyada genel olarak karbona dayalı enerji kullanılsa da bu hava kirliliği gibi çeşitli sorunlar doğruyor.

Ulus devletlerse geleneksel enerjilerin aksine alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi enerji sistemleri devreye girdikçe karşımıza çeşitli sorunlar çıkıyor. Mesele sık sık elektrik kesintisi yaşanması bunlardan birisi. Küresel güçler bir taraftan yeşil dönüşüme geçerken diğer taraftan bunun kaynaklarını yine devletlerden temin ederek kendilerine bağlılığı devam ettirecekler.

  • Siber saldırılar: Teknoloji her alanda gelişse de bunun çeşitli dezavantajları da var. Bugün 5G yapay zeka ve diğer yeniliklerle birlikte saldırıların şekli değişmiş, ülkeler ve güçler arası savaş, siber alana kaymış bulunuyor. Bu nedenle de veri en büyük zenginliklerden birisi olamaya başlıyor.

Artık devletlere, şirketlere siber saldırılar yapılarak bilgiler ele geçiriliyor. Bunlar şantaj unsuru olarak kullanılabiliyor. Bütün sistemler dijitalleştirilerek aslında tüm dünyanın siber saldırılara açık hale gelmesine çalışılıyor. Bazı teknolojiler sayılı şirketler tarafından üretiliyor ve bunlar üretimlerin içinde tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz. Mesela chip krizi ile birlikte motorlu araç üretimi bir anda sekteye uğradı ve görüldü ki chip üreten çok az şirket var be bu alana tamamen onlar hâkim! Dünya’nın yakın zamanda başına bela olabilecek bir küresel chip krizi artık çok yakın.

  • Kıtlık: Dünya nüfusu artıyor ve üretim azalıyor. Bu nedenle de gıda fiyatları her geçen gün artıyor. Temel gıdalarda sorun yaşanması beraberinde en büyük ekonomik krizler ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.
  • Kimyasal ve biyolojik saldırılar: Teknoloji ile birlikte kimyasal ve biyolojik savaş yöntemleri üzerinde büyük değişimler oluyor. Terör örgütleri dahi bu yönde saldırılara yöneliyorlar.

Koronavirüs ve Aşılar

Bütün muhtemel tehlikelerle birlikte hala en büyük tehlike koronavirüs gibi görünüyor. Henüz kaynağının dahi tam ortaya çıkarılmaması, aşıların uzun vadede sonuçlarının bilinmemesi, her geçen gün yeni varyant haberlerinin çıkması, aşıya rağmen ölümlerin devam etmesi de tehlike olarak karşımızda duruyor.

Diğer google aramaları

Kategori içindeki diğer konularımız