Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Spread the love

Windows 10 yüklü olan bilgisayarlarda pilin çok çabuk bitmesine neden olan programları ve uygulamalı tespit eder ve daha uzun süre boyunca bilgisayarı şarj etmeden kullanabilirsiniz. Yeni işletim sistemi olan Windows 10 pil kullanımı ve pil tüketimini en fazla hangi uygulama tüketiyor bunu görmek için buradayız. Pili en çok tüketen uygulamaları tespit etmek çok kolay. Bu özellik Apple IPhone ve ipadlerde kullanılmaktadır. Pil seçeneğine girdiğimiz zaman en fazla tüketimi yapan uygulamayı görmemiz mümkündür. Windows 10 yüklü bir cihaz kullanmakta iseniz; bilgisayar, telefon, tablet, notebook gibi prize takmadan batarya kullanılan cihazlarda görebiliriz. Elektriğe bağlı bir cihazda Windows 10 en fazla şarj tüketen uygulamalar görünmez. Bunun için şarjdan çıkarmanız gereklidir.

Windows 10 işletim sisteminde arka planda bulunan uygulamaları azaltarak pilden tasarruf etmeyi sağlayan pil tasarrufu özelliği var. Bu özellik tablet ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Bu özellik bilgisayarın şarjının azaldığını fark ettiğinde otomatik olarak devreye giriyor ve işinizi halledinceye kadar sizi idare ediyor.

Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Pili hangi uygulama daha çok kullanıyor bunu görmek için başlata tıklıyor ve ayarlara giriyoruz. Açılan alandan sisteme giriyoruz. Sol tarafta bulunan pil tasarrufu olan yere geçiyoruz ve pil kullanımı butonuna basıyoruz. Sistem, görüntü ve WiFi gibi uygulamaların ne kadar pil kullanıldığına dair bir liste göreceksiniz.

Liste çoktan aza doğru pili en çok kullanan uygulamaları gösterir. Pil tüketimi az olan uygulamaların siz kullanmadığınız sürece bilgi gönderme ve bildirim alma özelliklerini kapatma şansınız var. Pil kullanımı içerisinde bulunan arka plan uygulaması ayarlarını değiştir seçeneğinden, istediğiniz uygulamaları devre dışı bırakma şansı sunuyor.

​​​​​​Windows 10 Pili Tüketen Uygulamalar

Windows 10’da kullanmak için birçok uygulama yüklemeniz mümkün. Bu uygulamalar pil dostu olabilir ama şarjı tüketen uygulamalar da olabilir.

Eğer şarj çabuk bitiyor ve bu uygulamalar çok şarj yiyorsa bu uygulamaları ve programları iyice araştırdıktan sonra arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz;

  • Ayarlar
  • Sistem
  • Pil
  • Uygulama başına pil kullanımı

Bu sekmeleri takip edip pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. Pil tasarrufu olur ve pil ömrü de uzun olur.