Ay’da Gökyüzüne Baktığımız Zaman Yıldızları Neden Göremiyoruz?

Spread the love

Ay’da gökyüzüne baktığımız zaman yıldızları neden göremiyoruz? 1969 yılında NASA’nın Ay’a gittiğine inanmayan dünya üzerinde milyonlarca insan var. Hatta bu makaleyi okuyanların arasında bile bu olaya inanmayanlar çıkabilir. Ay’a gidilmediğini söyleyen insanların argümanlarını  hepimiz biliriz. Klasik olarak 1960’lı yıllarda böyle bir teknolojinin yetersiz olduğunu, Ay yolculuğu tamamen bir hikayeden ibaret olduğunu, Ay üzerinde çekilen görsellerin hepsi özel olarak hazırlanmış stüdyolarda yapılmış sahte görüntülerdi. Ay’a gidilmediğini savunan insanlar Ay’da çekilmiş fotoğraf ve videolara bakarak birçok iddialarda bulunmuşlardır. Dalgalanan bayrak gibi birçok temeli sağlam olmayan birçok iddia sunmuşlardır. Bugüne kadar NASA ve diğer bilim insanları, Ay görevlerine inanmayan insanların argümanlarına gayet mantıklı ve sağlıklı cevapler vermişlerdir.

Ay’da gökyüzüne baktığımız zaman yıldızları neden göremiyoruz

Komplo Teorisyenlerinin Ay Hakkındaki İddiaları

Son zamanlarda ise şu iddia etrafta dolanmakta. Madem Ay’a gidildi, neden Ay üzerinden gökyüzündeki yıldızlar görünmüyor? Ay’da atmosfer ve hava olmamasına rağmen yıldızların görünmemesi insanları şüpheye sokmuştu. Dünya gibi 7 katmanlı gezegenden bile gökyüzüne bakılınca birçok yıldız görülürken Ay üzerinde çekilen videolarda neden gökte hiçbir nesne gözükmüyor. Yoksa Ay üzerinde çekilen videolar gerçekten profesyonel stüdyolarda çekildi de montajlanan videolara yıldız benzeri nesneler eklemeyi mi unuttular? Bu sorunun o kadar basit cevabı var ki duyduğunuzda şok olacaksınız. Ay’da yıldızları göremememizin temel sebebi bizim Dünya’da gündüzleri yıldızları görememizin temel sebebiyle aynıdır. Cevap Güneş’in olması. Bir fizik kuralına göre, enerjisi çok yüksek ışık kaynakları çevredeki diğer bütün ışık kaynaklarını bastırır. Bizim Güneş Sistemi’mizin de bildiğimiz en güçlü ışık kaynağı Güneş’tir. Güneş o kadar çok yüksek enerjiye sahiptir ki başka hiçbir ışık kaynağına şans tanımaz. Gündüzleri yıldızları göremiyoruz çünkü gündüzleri gökyüzünde Güneş var. Güneş’in son derece güçlü ışığı sayesinde diğer yıldızlar ve nesneler çok basık kalıyor. Bu durum aynen Ay’da da geçerlidir.

Ay Yolculuklarında Neden Yıldızlar Gözükmüyor?

Ay yolculuklarının tamamı Ay’ın aydınlık yüzüne yapıldı. Yani sürekli olarak gündüzün olduğu yüzeye yapılan bu yolculuklarda gökyüzünde yıldız vesaire görmememiz gayet normaldir. Üstelik Ay’da hiçbir şekilde atmosfer olmadığı için burada Güneş ışıkları son derece güçlü ve etkilidir. Güneş’in bu kadar güçlü ve etkili olduğu bir ortamda elbette diğer yıldızları göremezsiniz. Güneş’in yüksek enerjili güneş ışınlarının etkin olduğu Ay yüzeyinde diğer yıldızların ve gezegenlerin zayıf ışınlarının görülmesine imkan dahi yoktur. Ay’daki gündüz şartları ile Dünya’daki gündüz şartları birebir aynıdır. Atmosferin olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmez. Eğer Ay’da yıldızları görmek istiyorsanız Ay’ın karanlık yüzüne gitmeniz gerekiyor. Güneş ışığının Ay’a yüzeyine düşmediği yüzüne gidecek olursanız oradan Ay’ı muazzam bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Yani sorunun cevabı Güneş’tir. Güneş varken yıldız ve gezegenleri göremezsiniz. Bir teleskopunuz varsa dahi gündüz vakitleri gökyüzüne bakmanız çok saçma olacaktır. Gökyüzünde yıldızları izlemek ve görmek isteyenlerin havanın gece olmasını beklemek zorunda oldukları inkar edilemeyecek bir gerçektir. Tabiki de tek etken bu değildir. Günümüz şartlarında şehirlerde yaşayan insanların gökyüzündeki nesneleri gözlemleyebilmeleri çok zordur. İstanbul gibi çok yüksek ışık kaynağı kullanımı olan şehirlerde yaşıyorsanız uzayı gözlemlemeniz imkansız gibi bir şeydir. Işık kirliliği günümüzün bir sorunudur. Gündüzleri Güneş’in yarattığı ışık kirliliği günümüzde geceleri de insanlar tarafından oluşuyor. Uzayı gözlemlemek isteyenlerin en büyük kabusu olan ışık kirliliği; yol aydınlatmaları, araba farları, reklam panoları, evlerden gelen ışıklar gibi bir çok ışık sayesinde oluşuyor. Bu ışık kaynakları gökyüzündeki cisimlerin ışığını bastırdıkları için şehirlerde ve yerleşim yerlerinde gökyüzünü gözlemlemek son derece zordur. Bu işle profesyonel olarak ilgilenen kişiler bu sebeplerden ötürü dağlık bölgeleri, tenha yerleri tercih ederler. Bunun dışında gözlemevleri ve profesyonel rasathaneler de zaten yüksek yerlere inşa edilmiştir. En fazla Mars’ı veya Jüipiter’i gözlemleyebileceğiniz için teleskop almadan önce oturup biraz düşünmeniz gerekmektedir. Starlink gibi dünyayı çepeçevre saran uydu sistemleri sayesinde gökyüzünü incelemek isteyenlerin işini zorlaştıran olaylar oldukça sadece yörüngemizde bulunan teleskoplar uzayı inceleyebilecektir.

googleda diğer aramalar

diğer konularımız