Monitör Overclock İşlemi nasıl yapılır?

Spread the love

Overclock programıyla birlikte genellikle oyun oynayan kullanıcılar daha çok uğraşmakta oluyorlar. Grafik ve işlemci kartlarında gerçekleştirilen Overclock oyun oynayanlara daha çok FPS elde edebilme imkanı sunuyor olmakta. Grafik işleme işiyle uğraşan kullanıcılara da fayda sağlayan Overclock bazı kullanıcıların aşırıya gitmiş olmanlarından sebeple ters tepiyor olmakta. Çekirdek, voltaj ve hafıza hızının artırılmasını amaçlayan Overclock işleminin nasıl yapılacağını kısa bir şekilde sizlere yazımızın devamında anlatacağız.

Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanan kişilerin büyük bir kısmı 60 Hz hızı bulunan monitör kullanıyor olmakta. 60 Hz hıza sahip olan monitörler, oyunlarda 60 FPS ve üzerinde değer altında dahi bu görüntü kullanıcılara tam anlamıyla yansıtılıyor olmamakta. Monitöre Overclock işlemi uygulandığındaysa bu durumun düzelmesi sağlanabilmekte.

İşlem Uygulaması

Öncelikli olarak stabil ve güncel ekran kartı sürücüsü bilgisayarınızda yüklü olarak bulunmalıdır. Daha sonraysa ekran kartı sürücünüz hangi markaysa o markaya uygun patch dosyasını ve overclock programını indiriniz. Dosyaları indirmenizin hemen akabinde patch yapınız. Daha sonraysa testmod’e çalıştırıp aktif hale getirmiş olunuz. Bilgisayarı baştan başlatınız. Açıldıkta sonra ise CRU yu çalıştırıp azar azar artırmaya başlayınız. Üst kutuda bulunan değerleri değiştirecek ya da custom yeni bir değer tanımlamış olacak. CRU’da işlemleri tamamladıktan sonra restart programını çalıştırıp ekran kartını baştan başlatınız.

Pencere

Açılacak olan pencerede yenileme hızı bulunuyor olacak. Bu bölümde monitöre uygunluğu bulunan Overclock programını yüklemeniz gerekmekte. Hız değerinin belirlenmesinden sonra ise test kısmına tıklayarak ekran durumunu kontrol ediniz. Bu bölümde 60 hz olan monitörlerde 70 hz den daha yüksek seviyelerin seçiliyor olması durumunda kare atlama gibi problemlerle karşılaşılabileceğinden dolayı seçimin dikkatli bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir. Uygun olan hz değerinin seçilmesiyle birlikte Çözünürlüğü Değiştir ekranına geri dönün ve eklenen değer seçilerek Uygula kısmına tıklayarak işlem tamamlanmış olur.

Overclock Zarar Verir Mi?

Şayet bilinçsiz bir biçimde kullanılırsa sistemi kullanılmaz hale kadar getirebilecek bir işlem olmaktadır. Uygun donanımlar ile birlikte, bilinçli bir şekilde kullanıldığında hiç bir zararı olmaz.