Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

Spread the love

Windows Old Klasörü sorunu aslında Windows 7, Windows XP, Windows Vista gibi Windows sürümlerinden sıkılıp Windows 10’u seçmiş kimseler karşılaştığı bir sorun. Avantajları ve diğer Windows 7, Windows XP, Windows Vista gibi sürümlerin artık desteklenmemesi nedeniyle bilgisayarlarına Windows 10’u kurdu. Bu durum Old klasörü sorununu getirdi. Windows 10 kullanıcısı olup format atınca da karşılaşıldığını söylemeden geçmeyelim. Old İngilizce olup Türkçe manası itibariyle “Eski” anlamına geliyor. Yani daha açmak gerekirse “Eski Windows” diyebiliriz.

Windows.old Klasörünü Silmek Windows’u Siler Mi?

Windows Old klasörünü silmek asla Windows 10’u silmek anlamına gelmez. Yani kurulu Windows sürümünüz zarar görmez. Windows Old klasörünü silmek bazı avantaj ve dezavantajları beraberinde getiriyor da diyebiliriz.

Windows Old Klasörünü Silmenin Dezavantajları

Diğer Windows sürümünden kalan eski ses dosyalarını, videoları, makaleleri, pdfleri, çeşitli belgeleri, ve eski Windows sürümünün kendisini silmek anlamına gelir. Eski önemli dosyalarınız olabileceği için kaybedebilirsiniz dememiz gerek. Bu klasör içinden önemli dosyaları ayıklayıp silmek bir çözüm yöntemi olabilir. Aynı zamanda eğer bir gün eski Windows sürümüne dönmek ister veya zorunda kalırsanız kullanmanıza da yarayacaktır.

Windows Old Klasörü Silmenin Avantajları

Windows Old Klasörünü silmenin avantajı bizlere fazladan yer kazandırması ve artık yeni belgeler, ses dosyaları, araç-gereçler, resimler, videolar ve çeşitli uygulamalar için yer açması. Bu sayede aynı zamanda bilgisayarınıza ufak bir nefes aldırmış olursunuz.

Silmek ve silmemekte kararsız kaldıysanız ve bu dosyanın boyutu acaba ne kadar derseniz öğrenmenize yardımcı olabiliriz. Öncelikle Windows Old Klasörünü bulduktan sonra üzerine sağ tıklayıp açılan pencereden boyutunu öğrenebilirsiniz. Genellikle 30 GB’a yakın olabileceğini söylememiz gerekir.

Windows.old Klasörünü Nasıl Silebilirim?

Windows Old klasörünü silmek ve bilgisayarınız da yer açmak istiyorsanız öncelikle Başlat Menüsünü açmalısınız. Açtıktan sonra bu kısımdan Disk Temizleme bölümünü açmalısınız. Karşınıza çıkan pencereden temizlemek istediğiniz sistem sürücüsünü seçin (Genellikle C olur.) ve Sistem Dosyalarını Temizle butonuna tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan yardımcı programları temizlemeye bileceğiniz ögelerin bir listesini göreceksiniz. Bu kısımdan Windows 10 klasörünü seçerek silme işlemini tamamlayabilirsiniz.