Pearl Harbor Filmi Nerede Çekildi?

Spread the love

Pearl Harbor Filmi 7 Aralık 1941 senesinde Japonların Amerikan askerlerine ani bir hava baskını yapmasını konu alır. Film 2001 senesinde çekilmiştir ve büyük başarılara imza atmıştır. Çekildiği dönem itibariyle oldukça büyük bütçe açılması ve oyuncu kadrosuyla da dikkat çekmektedir. Baskın Amerika’daki Hawaii deniz üssüne yapılır ve ani olarak gerçekleştirilir. Gerçek hayattan konuyu ele alan film oldukça büyük bir kitleye ulaşarak gişe patlaması yapar. Filmin yönetmeni olan Michael Bay bu film için yaklaşık olarak 145 milyon dolarlık bütçe ayırmıştır. Ayırdığı bu bütçe ile en pahalı film yapımları arasında yer almaktadır.

pearl-harbor-filmi
pearl-harbor-filmi

  Pearl Harbor Filmin Konusu

 Filmi konusu Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’na girmesinin nedeni olan baskını ele alır. Dünyayı etkisi altına alan 2. Dünya Savaşı’nın en önemli kısmını alan film Rafe McCawley ve Danny Walker isimli karakterlerin çocukluğundan beridir tanıştığı ve kardeş gibi büyümeleriyle başlar. Kardeş gibi büyüyen bu iki arkadaş pilot olma hayalleri kurarlar ve okullarını bitirdikten sonra Amerikan Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak görevlerine başlamaktadır. Karakterlerden Rafe, görev yaptığı yerde bulunan güzel ve çekici olan hemşire Evelyn Stewart’a aşık olmuştur. Tarihi savaş filmi olmasının yanı sıra filmin konusunda aşk da yer almaktadır. Yayınlandığı tarihte filmin asıl kısmı 3 saat sürmesine rağmen bazı ülkelerde sansür uygulamaları nedeniyle süre kısaltmalara uğramıştır. Türkiye’de sansür uygulanmasa da Almanya da ve Japonya da sansür uygulanmış ve bazı konuşmalar filmden çıkartılmıştır.

 Amerika’yı savaşa sokan baskın olarak da bilinen Pearl Harbor baskını o dönem oldukça yankı uyandırmış bir olaydır. Baskının arka planında olan olayları da ele alarak bir aydınlatma ve halkı bilinçlendirme filmi olarak da bilinir. Filmin yapımcılarının filmde vermek istedikleri mesaj oldukça açık bir şekilde belli oluyordu. Baskın yapıldığı zamana kadar Amerika fiilen savaşta değildi ancak arka planda savaşın yöneticiliğini yapmaya çalışıyordu. Savaştan daha az zarar vererek çıkmak için de fiilen savaşa girmemişti ama Japonya bütün bunların farkındaydı ve gizli bir harekat yürüterek sabaha karşı Pearl Harbor baskınını gerçekleştirdi. Yapımcıların film çıktığında verdikleri slogan da oldukça açık ve netti. ” Bize Dokunanın Canını Yakarız” Bu tarz bir mesaj verdikleri için birçok ülkede çok fazla eleştiri aldılar. Ancak filmin çekimleri oldukça başarılı olduğu için ve oyuncu kadrosu iyi olduğu için birçok eleştiriye rağmen hafızalara kazınan başarılı filmlerden biri oldu.

 Filmin Çekimleri Nerede Yapıldı

 Çekimlerin büyük bir kısmı Pearl Harbour’da yapılmasına rağmen İngiltere, Hawaii ve Teksas’da olmak üzere toplam 12 farklı bölgede gerçekleştirildi. Filmde oldukça önemli olarak gösterilen ve baskın esnasında büyük önem arz eden Oklahoma’nın batış sahneleri ise Foc Stüdyolarında ve Rosarito Beach bölümlerinde çekildi.

 Filmin Karakterleri

 Ben Affleck, Cuba Gooding Jr, Alec Baldwin, Josh Hartnett, Kate Beckinsale ve birçok ünlü oyuncuyla birlikte çekimleri yapılmış profesyonel bir filmdir.

pearl harbor filmi hakkında diğer aramalar

kategori içindeki diğer yazılarımız