Star Wars Filminin Konusu Nedir?

Spread the love

Star Wars Çekim Süreci

 Star Wars ( Yıldız Savaşları) çoğumuzun insanın en azından hiç izlemediyse bile adını zikrettiği bir yapımdır. Peki, Yıldız Savaşları’ nın temel felsefesi nedir?

 Star Wars’ un alışılanın aksine kendine has bir çekim niteliği ve yöntemi vardır. İlk film ( A New Hope ) 16 Şubat 1980 tarihinde George Lucas tarafından seyirciyle buluştuğu zaman anlatılan hikaye; tek bir ”Jedi” şövalyesinin bile kalmadığı galakside, karanlığın efendileri ( Sith Lordları) hüküm sürmektedir. Buna karşılık bu katı düzene isyan etmek isteyen bir grup asi birleşip dayanışma içine girerler ve ”Asiler ( Rebels ) olarak tanımlanırlar.

 Hikayenin devamında karşımıza çıkan Luke Skywalker evrene ihtiyacı olan gücü, aydınlığı geri getirebileceğine inanılan kahramandır. Galaktik İmparatorluk ( Yeni Düzen ) Skywalker’ ı bulmak için elinden geleni ardına koymaz. Galaktik İmparatorluk toplamda üç defa beyaz perdede sunulur. Çekimlerdeki öznellik ise aslında biraz da yönetmenlerle alakalıdır. İlk filmden itibaren neredeyse her film için farklı bir yönetmen kullanılmıştır. Bu sebepten ötürüdür ki ilk filmler bir, iki, üç sıralanması gerekirken, serinin devam edilmesinin istemesi sonucu bir karar değişikliğine gidilip son filmleri bir, iki, üç olarak ilk filmleriyse; üç, dört, beş olarak neticelendirilmiştir.

 Star Wars Evreni Hakkında

 Star Wars evrenini yorumlamak için bilmemiz gereken bazı karakterler ve olaylar vardır.

 Serideki filmlerin çekim yıllarını ve konularını baz alırsak Star Wars, sondan başa doğru giden bir yapıttır. Evren ilk olarak çoğunluğun ”Cumhuriyet Senatosu” adında bir toplum tarafından yönetilir. Bu örgütün saygın üyeleri olarak da bilinen ( Jedi Şövalyeleri ve üst düzey komutanlar ) düzeni, düşman birlikleri olarak da bilinen ” Ayrılıkçı İttifakı” na karşı korumaktadır. Birtakım olayların meydana gelmesinin ardından artık Cumhuriyet Senatosu dayanamaz ve tüm galaksi genelinde alınan radikal bir karar sonucu Senato düşer. Yerine kurulan düzen Galaktik İmparatorluk, Senato’ya nazaran çok katı ve dengesiz bir politika izleyerek tüm evreni korkuya ve kaosa boyar. Her totaliter rejimde olduğu gibi bir süre sonra bu sert yönetilen evrende de isyanlar başlar, isyan çıkarma suçundan arananlar ise; asiler olarak bilinir.

 Star Wars Etkisi Hakkında

 İzlediğimiz filmlerde en az bir olay bize hitap eder yahut bilinçlendirir. Bu olay kişiden kişiye değişmekle beraber, Yıldız Savaşları izleyicilerin sahip olduğu hayal gücünü geliştirmekle beraber gücün insan doğası üzerindeki etkisini gözler önüne serer, aynı zamanda zengin bir karakter kadrosuna sahip olan bu Star wars filmi konusu bakımından, çekim kalitesi bakımından da kült kategorisine girmiş filmlerin arasına koyabiliriz.

 Devam Filmleri

 Bazı uzun soluklu film serilerinde de olduğu gibi Yıldız Savaşları, serinin devamına ek olarak üç ayrı filmi ticari amaç doğrultusunda seyirciyle buluşturmuş. Bu tavırları sonucu hayranları tarafından sert eleştirilere maruz kalan yapım seriye alternatif olarak yalnızca karakterler konu alan ( Solo) filmlerle hayranlarına hitap etmeye çalışmıştır.