Dogecoin Nedir 2021

Spread the love

Dogecoin nedir, kripto para dünyasının en çok ilgi gören ve adından en fazla bahsettiren kripto para birimlerindendir. Dünya çapında pek çok kripto para borsasında işlem gören coinin kısaltması DOGE şeklindedir. İlk olarak 2013 yılında ABD’nin Portland şehrinde ortaya çıkmıştır. Yazılımcı Billy Markus tarafından geliştirilen kripto para biriminin tasarımında Shiba Inu cinsi köpekten ilham alınmıştır. Logosunda da bu köpeğin resmi bulunmaktadır.

Dogecoin’in sloganı “To the Moon!” yani Aya Doğru olup İngilizcedeki köpek anlamına gelen Dog kelimesinden türetilmiştir. Litecoin tabanlı yapıya sahip olan kripto para açık kaynak kodludur ve merkeziyetsizdir.

dogecoin nedir
dogecoin nedir

Dogecoin Nedir ve Özellikleri

Dogecoin Litecoin tabanlı kripto para birimlerinden birisi olarak öne çıkar. Fakat blok süresi Litecoin’e nazaran daha hızlı olmaktadır. Özellikle kripto para kullanımında hız isteyenler tercihlerini Dogecoin’den yana kullanmakta, bu de kripto para borsasındaki en büyük topluluklardan birisinin Dogecoin’e ait olmasını sağlamaktadır.

Dogecoin kullanıcı dostu bir kripto para birimidir. Üstelik kullanıcılarına bahşiş hizmeti sağlamakta, bu da dünya genelinde rağbet görmesin neden olmaktadır. Dogecoin kullanıcıları sistem üzerinde tanınmayı hak ettiğini düşündükleri gönderiler için ya da kişiler için bahşiş verebilmektedir. Bahşiş sistemiyle de Dogecoin kullanıcıları arasında aktif bir etkileşim gerçekleşmektedir.

Dogecoin’in diğer kripto para birimlerinden ayrılan özelliklerinden birisi de enflasyonistliğidir. Yani diğer kripto para birimlerinin madenciliğinde bir sınırlama vardır. Fakat Dogecoin için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Dogecoin madenciliği ile de diğerlerinden ayrılır. Madencilik yapılırken blok süresi, algoritma ve ödül bakımından farklıdır. Özellikle de madencilik hızı son derece hızlıdır. Kripto paranın madencilik havuzu ve solo madencilik olmak üzere iki farklı madencilik sistemi bulunmaktadır. Madencilik havuzunda güçlerini paylaşan kullanıcı grupları yer alırken solo madencilikte kişi tek başına madencilik yapmaktadır. Kullanıcılar DOGE alıp satmak için ya madencilik yapmalı ya da kripto para borsalarını kullanmalıdırlar.

Dogecoin Elon Musk İlişkisi

Dogecoin’nin bu kadar popüler hale gelmesinin bir diğer nedeni Tesla’nın CEO’su Elon Musk kaynaklı. Musk’ın tweetleri sonrası DOGE çıkışa ya da düşüşe geçebiliyor. Musk Dogecoin geliştirici ekibine gönüllü fon sağlama teklifinde bulunmuş olsa da bu reddedilmişti. Yine medyaya Musk’a Dogecoin CEO’su rolü teklif edildiği haberleri de düştü. Bütün bunlara karşı Musk ve ekibi Bitcoin’e karşı daha doğa dostu bir kripto para atayışında bulunuyor ve bunu Dogecoin ile yapabileceklerini düşünüyor, proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Gelişmeler paylaşıldıkça da DOGE’de dalgalanmalar meydana geliyor. Yatırımcılar da Musk’ı yakından izleyerek konum alıyor.

Diğer dogecoin haberleri

Kripto paralar hakkında haberler için önemli bir blog sitesi

Kategorideki diğer haberlerimiz