Instagram’da Fake Hesabın Kime Ait Olduğunu Bulma Yöntemleri

Instagram, kullanıcıların ücretsiz bir şekilde fotoğraf ve video paylaşmasını sağlayan sosyal medya uygulamasıdır. Fake hesap, asıl hesabı taklit eden, hayal ürünü olarak oluşturulmuş ve geçerliliği olmayan hesaptır. Kısaca sahte hesap diyebiliriz. Instagram’da fake hesabın kime ait olduğunu bulma yöntemlerini kullanarak, gerçek hesap ile fake hesabı ayırt edebilirsiniz.

İnstagram Fake Hesabı

instagram fake hesap
instagram fake hesap

Instagram’a kayıt olan kullanıcılar, fotoğraf ve video paylaşmak yerine fake hesap oluşturup, etkileşimde bulunmayı tercih ediyorlar. Böylece sisteme kayıtlı milyonlarca fake hesap ortaya çıkıyor. Üye olurken kişisel bilgilerini vermek istemeyen kullanıcılar ve çekilişlere çok hesap ile girmek isteyen kullanıcılar bu fake hesapların büyük bir bölümünü oluşturuyor

Takipçi Ve Etkileşim Oranları

Karşınıza öyle bir hesap çıktı ki, takipçi sayısı yüksek, profil resmi var ve düzenli şekilde paylaşılmış içerikler var. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, içeriklerin beğeni ve yorum sayısıdır. Fake hesapların takipçileri sahte olduğu için, ne kadar takipçisi olursa olsun çok fazla beğeni ve yorum alamaz. Böylece etkileşim oranı ciddi anlamda düşük olur.

Fake Hesap Olup Olmadığını Anlamak İçin Kullanacağınız İnternet Siteleri

www.socialblade.com

Youtube, Instagram, Twitter, Twitch gibi sosyal medya platformlarının istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Tarayıcınızı kullanarak Social Blade web sitesine giriş yapın. Arama çubuğuna hesabın kullanıcı adını yazıp, aratın. Yapılan arama sonrası hesaba ait birden fazla istatiksel bilgiler çıkacaktır. Takipçi ve takip ettiği kişi sayısı, etkileşim oranları gibi birçok veriye ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız verilerde ani yükseliş ve inişler fark ediyorsanız, bu hesabı takip etmeyi bırakın.

www.hypeauditor.com

Bir diğer analiz sitesi, hypeauditor’dur. Arama çubuğuna kişinin kullanıcı adını yazıp, arama yapın. Yapılan arama sonrası hesaba ait kalite puanı, etkileşim oranı, konum, beğeni, yorum, takip ettiği ve takipçi sayıları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Yaptığınız inceleme sonrası bir şüphe duyuyorsanız, karşılaştığınız bu hesap kesinlikle fake’dir.

www.evoig.com

Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter hesaplarına ait istatiksel bilgileri araştırabilirsiniz. Arama çubuğuna kullanıcı adını yazıp, aramanız yeterlidir. Karşınıza çıkacak verilere ait istatiksel bilgilerde ani çıkış ve inişler görüyorsanız, o hesabı takip etmeyi bırakın.

Fake Hesabın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Yukarıdaki yöntemleri, programları, uygulamaları ve siteleri kullandınız. Bulduğunuz hesabın fake hesap olduğunu öğrendiniz. Peki, sizinle eğlenen ya da sizi kandıran kişinin kim olduğunu merak mı ediyorsunuz? Aşağıdaki adımları tek tek uygulayarak, fake hesabın kime ait olduğunu bulabilirsiniz.

Instagram uygulamasını açın.

Kullanıcı adı ve şifre bölümünün altında yer alan yardım butonuna basın.

Karşınıza açılacak sayfada fake hesap olduğunu düşündüğünüz hesabın kullanıcı adını girin ve ileri deyin.

Karşınıza çıkacak sayfada e-posta gönder veya SMS gönder seçeneğini göreceksiniz. Siz e-posta gönder seçeneğini kullanın.

Karşınıza fake hesabın kullandığı e-posta adresi kısmen gözükür. Burada yer alan e-postayı tahmin ederek, kime ait olduğunu çözebilirsiniz. E-postanın tamamını görmek mümkün değil.

instagram fake hesap bulma yöntemleri google aramaları

Diğer konularımız