E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Spread the love

E Devlet kullanıcılığı Posta Telgraf Telefon (PTT) kurumu tarafından gerçek kişilere verilen kişiye özel çok gizli kullanıcı adı ve şifredir. İlk zamanlar PTT’den 1.00 TL karşılığında alınan şuanda da 2.00 TL karşılığında E Devlet şifresi ile içinde bulunan kurumlar ile tüm işlemlerinizi yapabilme imkânı getirilmiştir.

E Devlet Kullanımı


E Devlet portalı ilk çıktığı günlere nazaran çok değişime uğramıştır. İlk başlarda fazla aktifliği yoktu örneğin sadece SSK hizmet dökümü dava sonuç görüntüleme gibi basit şeyler konulmuştu. Şimdi ise bir çok kurum entegre olmuş durumda. Şuanda vergi borcunuzu, araç bilgilerini, SGK ile olan tüm bilgileri, E Belediye hizmetleri, nüfus kayıt belgesi ve yerleşim yeri vs. gibi birçok belge ve bilgiye sahip olabilmektesiniz. Çok yararı olan bu uygulama gün geçtikçe daha çok gelişmektedir. Burada teknolojinin ilerlemesi ve kurumlara bizzat giderek işlerimizi yapmak istediğimizde bürokrasinin çok fazla olması E Devlet portalındaki işlemleri rahat bir şekilde yapmamıza olanak sağlamaktadır.


E Devlet Şifresi Alındıktan Sonra Kaybolursa Veya Başkasının Eline Geçerse
E Devlet şifresi çok önemlidir ve gerçek kişiler bu bilgileri en yakınları olsa bile paylaşmaması gerekmektedir. Öncelikle tavsiyem E Devlet uygulamasına girdiğinizde bilgilerim bölümünde cep telefon ve e-mail adreslerini tanımlayıp doğrulamanız gerekmektedir. Çünkü ileride şayet şifreniz çalınır veya unutursanız cep telefonunuza gelecek güvenlik kodu ile tekrardan şifre oluşturabilirsiniz.


İlk çıktığı zamanlar şifreler kâğıt ortamında verilmekte idi ve ilk girişte şifre değişikliği istenmekte idi. Şimdi ise kullanıcı şifresi talep eden gerçek kişini cep telefonuna PTT tarafından otomatik gelmektedir. Bu sayede şifre unutma veya kaybetme gibi durumlar otomatikman cep telefonunuzun kayıt olması ile daha kolay hale dönüşmüştür. Tekrar edecek olursak E Devlet şifrenizi kimse ile paylaşmayınız.


Artık bu uygulama üzerinden hemen hemen entegre olmuş tüm kurumlara başvuru vs. yapıldığından sizin kişisel bilgilerinizin korunması yönünde sizin yararınıza olacaktır. Şayet E Devlet şifrenizin başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız derhal E Devlet portalı üzerinden şifremi unuttum butonunu kullanarak kayıtlı cep telefonunuza gelecek güvenlik kodu ile şifrenizi tekrardan oluşturup yeni şifre ile değiştirmeniz gerekecektir.

E DEVLET GİRİŞİ İÇİN TIKLA