Instagram Reels Nedir, Nasıl Kullanılır?

Spread the love

Instagram’ ın yaz ortalarında Türkiye’de yeni kullanıma sunduğu halbuki uzun zamandır diğer ülkelerde var olan özelliği Reels videolar, kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Reels Nedir?

Reels videoları 15 saniyeliktir ve kullanıcılar ses, efekt ve yaratıcılıklarını ortaya koyarak video çekmesine olanak sağlar. Bu videoları hem story ( hikaye) hem post (gönderi) olarak paylaşabilirler. Keşfette de çıkan bu gönderiler herkese açık hesapların daha çok tanınmasına olanak sağlar. Reels videolar kullanıcıların hayal gücü ve yaratıcılığını geliştirir. Instagram’ ın kamerasında yer alır. Bu arada “Reels” Türkçe’ de kelime anlamı olarak “makaralar, bobinler” manasına gelir.

Reels Videolarındaki Ünlü Akımlar Nelerdir?

Bir çok ünlü isim Reels videolarıyla Instagram’da akımlar başlatmayı başarmışlardır. Bunların en çok tutulanları “ Change of shoes” yani “Ayakkabı değiştirme akımı”dır.

Reels Videoları Nasıl Çekilir?

İlk olarak Instagram’ ın kamerasına girmeniz gerekiyor. Daha sonra ekranı sağa kaydırarak kamerayı açmanız, hikayeler bölümünden Reels kısmına tıklamak gerekir. Daha sonra da isterseniz bir kerede isterseniz kısa kısa isterseniz de galeriden seçilen videolar ile 15 saniyelik video oluşturmamız gerekir. Çok alakasız fotoğrafları ve videoları da birleştirebilirsiniz. Reels videolarında istediğiniz gibi ön ve arka kamerada gezinebilirsiniz.

Reels Videolarında Önemli Unsurlar?

Reels videolarında önemli bir kaç unsur vardır bunlardan ilki “Ses”tir. Sesi, isterseniz Instagram arşivinden kullanabileceğiniz gibi kendi sesinizi de kullanabilirsiniz. Ayrıca hesabınız herkese açık ise kullandığınız sesiniz, Instagram arşivinde olacak ve başka hesaplarda bu sesi kullanabileceklerdir. Yani Dünya’nın diğer ucundaki insanların seslerini videonuza ekleyebileceğiniz gibi sizin sesiniz de Dünya’nın öbür ucundaki insanların videolarında yer alacaktır. Diğer önemli unsur ise AGF yani Arttırılmış Gerçeklik Efektleridir.

Bu efektleri Instagram kullanıcıları yaratır ve tüm dünya kullanabilir. bunların dışında 3 temel unsur daha bulunuyor birincisi hizalama; bu özellik sayesinde farklı videolardaki nesneler hizalanarak pürüzsüz bir geçiş sağlanıyor. İkincisi ise hız; hız sayesinde videolarda belli aralıklar hızlandırılıp yavaşlatılabiliyor. Son özellik ise zamanlayıcı; zamanlayıcı sayesinde eller serbest olarak video çekilebiliyor. Tüm bunları ayarladıktan sonra geriye beyaz video çekme tuşuna basılı tutup video çekmek kalıyor. Reels videonuz artık hazır istediğiniz gibi düzenlemek size kalmış.