Maske Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Spread the love

Maske Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Koronavirüs salgını nedeniyle maskesiz olarak dışarı çıkamıyoruz ve bu durum devamlı olarak maske satın almamızı gerektiriyor. Uzmanların açıklamalarına göre bir maskeyi birkaç saatten fazla kullandıktan sonra çöp atmak ve yenisini takmak gerekiyor. Filtre görevi gören maskenin üstünde kısa sürede virüs ve bakteriler toplandığı için uzun süreli kullanımlar sağlık açısından zararlı olabiliyor.

Maskenin günlük hayatımızın olmazsa olmazlarından biri hale gelmesiyle birlikte fırsatçılar da harekete geçmiş durumda. Piyasada birçok kaliteli maskenin yanında bazı kalitesiz maskeler de yer alıyor ve bu maskelerin hangisinin kaliteli olduğunu ayırt etmek zor olabiliyor. Yazımızda belirttiğimiz kriterlere dikkat ederek siz de sağlığınız için en iyi maskeyi satın alabilirsiniz.

Maske Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Maskenin üç katlı olmasına dikkat

Maskenin koruyucu özellik sunması için dikkat edilmesi gereken en önemli kriter, katmanlı bir yapıya sahip olmasıdır. Bakteri ve virüsler, filtre görevi gören bu katmanlarda tutulur ve vücuda girişi engellenir. Dolayısıyla maskenin en az 3 katlı olmasına dikkat edin. Herhangi bir katmanı bulunmayan ve tek parçadan oluşan maskenin sizin için hiçbir koruyuculuğu olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

Fiyat tek başına kriter değildir

Piyasada pahalı ve ucuz maske modelleri bulunuyor olsa da satın alım aşamasında sadece fiyata bakmak yanıltıcı olacaktır. Satın almayı planladığınız maskenin kutusunun üstünü dikkatle incelemenizi ve özellikle CE belgesi olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Satın alınacak olan maskenin kutusu, maskenin kalitesiyle ilgili ipucu verir. İyi bir şekilde paketlenmiş ve üzerinde maskenin yapısıyla ilgili birçok bilginin bulunduğu maskeleri tercih etmelisiniz. Kutusu kalitesiz görünen, sıkıca paketlenmeyen ve yırtılmış paketlerdeki maskeleri almanız önerilmez. Kutusu yırtılmış maskelerin diğer kişilerle temas etmiş olabileceğini göz önünde bulundurduğumuzda sağlık riski de doğabilir.

Telli olmayan maskeleri tercih etmeyin

Uzun saatler boyunca kullandığımız maskelerin rahat olması son derece önem taşır. Bu nedenle satın aldığınız maskenin üst kısmında tel olduğuna emin olun. Maskeyi taktıktan sonra maskenin en üst kısmından tele hafifçe baskı uygulayarak maskeyi burnunuza tam olarak oturtabilirsiniz.

Tel yalnızca maskeyi rahatça takmanızı sağlamaz; aynı zamanda virüslerin vücudunuza girmesini de engeller. Maskenin üst kısmı telle tamamen kapatıldığında buradaki hava girişi de engellenmiş olur.

google da diğer aramalar

diğer sağlık konularımız