Karayip Korsanları Serisi ve Kısa Özet

Spread the love

Karayip Korsanları Serisi, Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını, Gore Verbinski’nin yönetmenliğini, Ted Elliot ve Terry Rossio’nun ise senaristliğini yapmış olduğu bir macera filmi serisidir. Karayip Korsanları serisi şu şekildedir:

Siyah İnci’nin Laneti

Ölü Adamın Sandığı

Dünya’nın Sonu

Gizemli Denizlerde

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı

karayip korsanları serisi
Karayip Korsanları Serisi

Siyah İnci’nin Laneti

 Karayip Korsanları serisi’nin ilk filmi olan Siyah İnci’nin Laneti, 2003 yılında çekilmiştir. Filmde Jack Sparrow karakterini Johnny Depp, Hector Barbossa karakterini Geoffrey Rush, Will Turner karakterini Orlando Bloom, Elizabeth Swann karakterini Keira Knightley, Joshamee Gibbs karakterini ise Kevin McNally canlandırmıştır.

 Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti filmi konusu Karayiplerin Port Royal kasabasında bir metal işçisinin çırağı olan Will Turner’ın, Port Royal valisinin kızı olan Elizabeth Swann’ın Siyah İnci adlı geminin kaptanı korsan Hector Barbossa tarafından kaçırılması ve Jack Sparrow isimli korsan ile birlikte onu kurtarmak için yaşadığı maceralar anlatılmaktadır.

 Ölü Adamın Sandığı

 Seri’nin ikinci filmi olan Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, 2006 yılında çekilmiştir. Film, Jack Sparrow’un Uçan Hollandalı adlı geminin kaptanı Davy Jones’a (Bill Nighy) kan borcu olduğunun açığa çıkmasıyla başlamaktadır. Jack Sparrow, bu borcu ödeyemezse, 100 yıl boyunca Uçan Hollandalının bir tayfası olarak yaşayacaktır. Filmin ilerleyen kısmında Davy Jones’un, Ölü Adamın Sandığı’na sahip olan kişinin Davy Jones’u da kontrol edebileceğini öğrenilmektedir. Film, böylece sona ererek Davy Jones macerası üçüncü filmde devam ettirilmiştir.

 Dünya’nın Sonu

 Seri’nin üçüncü filmi olan Karayip Korsanları: Dünya’nın Sonu, 2007 yılında çekilmiştir. Filmde Lord Beckett, Davy Jones üzerinde hâkimiyet kurmayı başarmış ve Uçan Hollandalının yardımıyla korsanlığı bitirmeyi amaçlamaktadır. Will, Elizabeth ve Barbossa, dokuz korsan lordundan biri olan Jack’i kurtarmak için harekete geçer. Dokuz korsan lordundan biri olan Jack, antik bir tanrıçayı serbest bırakmak ve Beckett ve Hollandalıyı yenmek için gereklidir.

 Gizemli Denizlerde

 Seri’nin dördüncü filmi olan Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmi, 2011 yılında çekilmiştir. Gore Verbinski yerini bu filmde Rob Marshall’a bırakmıştır. Filmde Angelica karakterini Penelope Cruz, Karasakal karakterini ise Ian McShane canlandırmıştır.

 Filmde Jack Sparrow, Gençlik Pınarını bulmak için bir yolculuğa çıkmış ve bu esnada eski sevgilisi Angelica ile karşılaşmıştır. Angelica, Jack’i babasının gemisi olan Queen Anne’s Revenge’a binmeye zorlar. Böylece hep beraber Karasakal’ı kurtarmak için Gençlik Pınarını aramaya başlarlar. Diğer yandan Barbossa da kral II. George’un izniyle hükümetten izinli korsanlık yapmaya başlamıştır. O da İspanyollar ya Gençlik Pınarını bulmak için yarışmaktadır.

 Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı

 Seri’nin beşinci filmi olan Salazar’ın İntikamı, 2017 yılında çıkmıştır ve bazı ülkelerde “Ölü Adam Masal Anlatamaz” adıyla da çıkmıştır. Film Joachim Rønning ve Espen Sandberg tarafından yönetilmiş, Jeff Nathanson senaryosunu yazmış ve Jerry Bruckheimer yapımcısı olmuştur. Filmde Salazar karakterini Javier Bardem canlandırmıştır.

 Filmde artık bir hayalet olan kaptan Armando Salazar kaptanlığında bir grup İspanyol Kraliyet Donanması askeri, şeytan üçgeninden kaçar. Amaçları, Jack Sparrow dahil olmak üzere denizdeki tüm korsanları öldürmektedir. Hayatta kalmak için tek şansları, Poseidon’un efsanevi üç uçlu mızrağını bulmaktır.

film dizi sinema hakkında diğer başlıklarımız

karayip korsanları serisi hakkında diğer aramalar