Metaverse Nedir

Spread the love

Metaverse Nedir

Özellikle son dönemlerde sık sık duyduğumuz Metaverse, diğer bir ismi ile sanal evren olarak bilinmekte ve günümüzde birçok insanın merak ettiği ‘‘Metaverse nedir?’’ sorusunu da beraberinde getirmektedir. İnsanların herhangi bir fiziksel çaba harcamaksızın artırılmış sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde tamamen zihinsel bir şekilde kendilerini hissettikleri algısal evren olan Metaverse, bünyesinde pek çok çeşitli bilişsel ürünleri de ihtiva etmektedir. Bilgisayarlardan Android işletim sistemli cihazlara, 3D yazıcı modellerinden tablet bilgisayarlara kadar pek çok farklı alanları da kapsamakta olan Metaverse, birçok çeşitli teknolojik platformları da bünyesinde barındırmaktadır. Microsoft Windows işletim sistemlerinden Macintosh OS sistemlerine, Android işletim sistemlerinden Linux platformlarına kadar pek çok çeşitli sanal ortamlarda karşımıza çıkmakta olan Metaverse; oldukça seçkin içerikli bir hizmet ağına da sahiptir.

Günümüzde dünyanın dört yanından milyonlarca insan da Metaverse giriş hizmetleri hakkında bilgi almak istemekte ve modern çağımızda henüz emekleme aşamalarında olan bu sisteme de dahil olmak istemektedir. Bu bağlamda Metaverse ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de ‘‘Kimler yatırım yapıyor?’’ sorusudur. Facebook şirketi başta olmak üzere Facebook bünyesinde hizmet sunan Oculus’un da başta olduğu pek çok farklı markalar tarafından yatırım yapılan platforma; Microsoft gibi dev firmalar ve Roblox gibi çeşitli oyun markaları da oldukça yüksek oranda yatırım yapmaktadır.

Metaverse Evreni Nedir?

Modern çağımızın cevabı en çok merak edilen sorularından biri olan ‘‘Metaverse evreni nedir?’’ sorusu da özellikle bilişim sektörüne ilgisi olan bireylerin ilgisini çekmektedir. İlk olarak 1992 yılında yazar Neal Stephenson tarafından tasvir edilen sanal gerçeklik ortamını baz alan Snow Crash romanında ilk olarak adı geçmiş olan Metaverse kavramı, o günden bu yana sürekli olarak gelişmiş ve güncellenmiştir. Son yıllarda oldukça büyük oranda gelişim kaydetmiş olan sanal gerçeklik teknolojisi ile gelişmekte olan Metaverse; 3D holografik avatarlardan çeşitli videolara, diğer iletişim araçlarından temel sanal gerçeklik teknolojilerine kadar oldukça geniş bir aralıkta karşımıza çıkmaktadır.

İlk olarak 1992 yılında temel bir fikir olarak ortaya atılmış olan Metaverse kavramı, ortaya çıktığı ilk dönemlerde aşırı spekülatif ve abartılı olarak karşılanmıştır. Günümüzde özellikle Facebook ve Microsoft gibi dev markalar aracılığı ile hayata geçirilmekte olan söz konusu bu platform, oldukça devasa bir veri havuzunu da bünyesinde ihtiva etmektedir. Yapay zeka temelli bir dijital evren olgusunu insanoğlu ile buluşturmayı amaçlamakta olan Metaverse evrenine yapay olarak ilk giriş yapan şehir de Güney Kore ülkesinin başkenti olan Seul’dur. Kripto para ve NFT teknolojilerinin de son dönemlerde oldukça revaçta olması ile sürekli olarak popülarite kazanmakta olan söz konusu Metaverse kavramı, insanlara oldukça farklı ve ilgi çekici bir geleceğin de kapılarını aralamaktadır.

metaverse nedir
metaverse nedir

Metaverse’de Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Metaverse platformu ile ilgili akılda kalan en önemli sorulardan bir tanesi de ‘‘Gelecekte ne olacak?’’ sorusudur. Günümüz koşulları itibariyle internetin geleceği olarak görülmekte olan Metaverse, pek çok farklı özelliği de bünyesinde barındırmaktadır. Söz konusu Metaverse evreni;

  • Sürekli olarak gelişmekte ve güncellenmekte olan bir sanal dünya olarak öne çıkmaktadır.
  • Anlık olarak söz konusu bu sanal evren üzerinden çeşitli elektronik aletlerinize geçiş sağlamanız da mümkündür.
  • Sanal ortam üzerinden de iletişim kurabilmenizi sağlamakta olan sistem için herhangi bir cihaz bağlantısı da gerekmemektedir.

Artırılmış gerçeklik ürünleri ve hizmetlerinin tümünü kapsamakta olan Metaverse evreni, platforma yatırım yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e göre de: ‘‘Oldukça yaratıcı ve sosyal ve ekonomik fırsatlara ulaşmayı da mümkün hale getiren bir potansiyel’’ taşımaktadır.

Google diğer aramalar

Teknoloji hakkında diğer yazılarımız