Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

Spread the love

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmek Neden Önemlidir?

Ramazan ayında sağlıklı beslenme, sahurda ve iftarda nasıl sağlıklı beslenilir? Bu sorularınızın cevaplar yazımızda.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanların beslenme alışkanlıkları tamamen değişmektedir. Beslenme alışkanlıkları değişirken de vücudun sağlığının korunabilmesi için hem sahur hem de iftar yemeklerinde dengeli ve düzenli beslenmek sağlık açısından son derece önem arz etmektedir.

Uzun süre aç kalındıktan sonra yüksek kalorili çok fazla besin tüketilmesi, sindirim sistemi başta olmak üzere dolaşım ve boşaltım sistemlerinde de problemlerin açığa çıkabilmesine neden olmaktadır. Kabızlık, mide ağrıları, reflü, yüksek tansiyon, baş ağrısı, çarpıntı gibi etkenlere maruz kalınmaması için bu ayda dengeli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir.

ramazanda saglikli beslenme
Ramazan ayında sağlıklı beslenme

Ramazan Ayında Sahurda Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Ramazan ayında sağlıklı beslenme nin ilk başladığı nokta sahurdur. Sahur vakitleri gece saatlerinde olmasından dolayı pek çok kişi bu vakitlerde yeterince kaliteli beslenememektedir. Sahur vakitlerinde;

  • Peynir, yoğurt, yumurta ve süt gibi protein açısından zengin, kalori açısından daha az besinler tercih edilmelidir.
  • Sebze çorbaları veya sebze yemeklerinin sahurda tüketilmesi kişilere hem uzun süreli tokluk hissi sağlarken hem de sindirim sistemine dahil olan lifli besinler sayesinde tuvalete çıkma problemlerini ortadan kaldırmaktadır.
  • Sahurda yapılan hafif bir kahvaltı menüsü de sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmemektedir.
  • Sahur vakitlerinde aşırı yağlı, yüksek kalorili ve bol tuzlu yemeklerden de kesinlikle uzak durulmalıdır.

Ramazan Ayında İftarda Nasıl Sağlıklı Beslenilir?

Ramazan orucunun tutulduğu aya bağlı olmakla birlikte sahurdan sonra yaklaşık olarak 16 saat aç kalan mideye, ani bir besin yüklenmesi kesinlikle yapılmamalıdır. Oruç açıldıktan sonra;

  • İlk olarak hafif bir sebze veya yoğurt çorbası tüketilmesi midenin uyandırılması açısından oldukça önemlidir. Çorba içtikten yaklaşık 10 dakika sonra ana yemeğe geçilmelidir.
  • Ardından et, balık veya sebzeden oluşan ana yemekler yavaş yavaş çiğnenerek, salata eşliğinde tüketilmelidir.
  • Ramazan oruçlarında yapılan en büyük hata ise bol ekmek tüketilmesidir. Ramazan aylarında iftarlarda birkaç dilim ekmek tüketimi yeterli olmaktadır.
  • Kızartma gibi ağır yemeklerden yine uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine buharda veya fırında pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir.
  • Ramazan orucu boyunca en önemli nokta hiç şüphesiz uzun süre vücudun susuz kalmasıdır. Bu durumla vücudun baş edebilmesi içinse iftar ile sahur arasında, belirli aralıklarla, vücuda aniden yüklenmeden 2 ile 2,5 litre arasında su tüketilmesi vücudun organlarının ve sistemlerin doğru çalışabilmesi açısından oldukça önemlidir.

google da diğer aramalar

sağlık hakkında diğer konularımız