Bir Zamanlar Kıbrıs

Spread the love

Bir Zamanlar Kıbrıs (Dizi)

TRT ekranlarında son dönemde tarihi dizilere yoğunluk veriliyor ve her sezon izleyiciler çeşitli dönemleri anlatan dizilerle karşılaşıyorlar. Son olarak Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi başladı. Şu an için her Perşembe, saat 20:00’da izleyicilerle buluşan dizi, Kıbrıs Türklerinin adada geçmişte verdikleri mücadeleleri ele alıyor. Bu mücadele hem özgürlük hem de hayatta kalma mücadelesi olarak senaryoda yer alıyor. 1963 yılında başlayan ve yıllarca devam eden olaylar konu ediliyor.

Türk izleyicilerin yakından tanıdığı ve severek izlediği pek çok oyuncu projede bir araya geliyor ve tarihi olaylara bir dizi senaryosundan bakma fırsatı veriyor.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisinin Oyuncu Kadrosu

bir zamanlar kıbrıs
bir zamanlar kıbrıs 2

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisi oyuncuları arasında özellikle sön dönemde ekranlarda görmeye alışkın olduğumuz isimler yer alıyor. Dizinin Kemal karakterini Ahmet Kural canlandırırken Pelin Karahan İnci karakterinde bulunuyor. Serkan Çayoğlu Ankaralı rolünde yer alırken Güler Özdemir Ayşe rolünde, Devrim Saltoğlu Rauf Denktaş rolünde karşımıza çıkıyor.

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin oyuncu kadrosu oldukça geniş.

Ayrıca Hasan Küçüktekin Derviş, Tayanç Ayaydın Samson, Deniz Baytaş Sıtkıye, Ahmet Somers Salahi, Miray Akay Pembe, Sümeyra Koç Sandy, Hasan Güner Dr. Fazıl Küçük, Nebil Sayın Grivas rolündedir.

Bir Zamanlar Kıbrıs Dizisinin Konusu

Dizinin yönetmenliğini Hakan İnan üstlenmiş bulunuyor. Senaryo ise Emre Özdür ve Başar Başaran tarafından yazılıyor. Bir Zamanlar Kıbrıs konusu tarihi olaylara dayanan dizilerden birisidir ve senaryo, 1963 ila 1974 yılları arasında Kıbrıs adasında yaşanan olaylara dayanıyor.

Bu alanda geçmişte bazı Yeşilçam filmleri, çeşitli diziler hazırlanmışken son dönemde Kıbrıs olaylarını konu alan nadir yapımlardan olduğunu söyleyebiliriz.

Dizide Dereli ailesi adada sakız tüccarlığı yapmakta, mutlu mesut hayatına devam edip gitmektedir. Fakat Kanlı Noel olarak adlandırılan olaylar patlak verir. Bu olaylarda tıpkı diğer Türk aileler gibi Dereli ailesi de saldırılara maruz kalır. Ailenin üyeleri farklı yerlere savrulurlar ve adadaki bütün Türk aileler göçe zorlanırlar. Kasabalarından çıkarılan aileler aynı zamanda kendilerine bir lider arayışındadır. Olayların seyri Kemal Dereli’yi sürgündeki ailelerin lideri haline getirir. Ankaralı adadaki olaylara müdahale etmek için gizli görevle Lefkoşa’ya gönderilir. Sonrasında olayların seyri değişir.

google da diğer aramalar

film dizi sinema hakkında diğer konularımız