Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirebilirsiniz?

Spread the love

Başlat menüsü Windows 10 ile birlikte değişime uğramış bir şekilde geri dönüş yapmış ve kullanıcıların dikkatini çeken, beğenisini alan özelliklerden bir tanesi. Windows’u görev çubuğu özelliğinin üzerinde özel bir çalışma yaptığı da bir gerçek. Windows 10 görev çubuğu birçok özelliğe sahip. Windows 10 görev çubuğuna ait bu özellikleri kullanıcıların kişiselleştirmesine izin vermektedir. Görev çubuğu nasıl kişiselleştirilebilir gelin hep birlikte öğrenelim.

Görev Çubuğunda Aramayı Kişiselleştirin

Görev çubuğuna sağ tıklarsak ara sekmesinde seçenekler görünüyor. Seçenekleri kullanırsak arama alanını gizleyebilir, gösterebilir veyahut simge ya da kutu şeklinde kullanmamız mümkündür. İsteğinize göre kullanabilirsiniz.

Görev Çubuğunun Rengini Değiştirin

Görev çubuğu siyah ise istediğiniz renkte kullanma şansınız var. İşlem merkezi> Tüm ayarlar> Kişiselleştirme>Renkler seçeneklerini takip ederek önümüzde duran renk paletini kullanabilirsiniz. Başka bir seçenek daha. Masa üzerinden de renk seçilebiliyor. ‘Arka planımdan otomatik bir renk seç’ seçeneğini açmalısınız.

Görev Çubuğuna Sık Kullanılan Uygulamalar Atayın

Elinizin altında olmasını istediğiniz uygulamaları görev çubuğuna yükleyebilirsiniz. Bu özellik daha önceki Windows programlarında da bulunmaktaydı. Windows 10 bunu daha kolay ve kullanılır hale getirmiş sadece. Arama yaparak veyahut programlar menüsünden istediğiniz programınızı görev çubuğuna taşınanız yeterli olacaktır. Kolay haliyle sürükle bırak yöntemidir. Görev çubuğundan programları kaldırmak isterseniz çubukta plan programın üzerine sağ tıklama yapabilirsiniz.

Görev Çubuğunu İstediğiniz Yere Yerleştirin

Görev çubuğu genellikle monitörün alt kısmındadır bu alışagelmiş bir olay. Görev çubuğunun kullanışlı olduğu yer monitörün alt kısımdaki yeridir. Görev çubuğunun üzerine sağ tıklayıp özellikleri seçebilir ve önünüze açılan sekmede görev çubuğunu kilitle seçeneğindeki kilidi kaldırabilirsiniz. Uygula tuşundan sonra mouse ile görev çubuğunu ekranınızın istediğiniz bir yerine sürükleyebilirsiniz. Eğer sürüklemek istemiyorsanız görev çubuğunun ekrandaki konumunu kullanabilirsiniz.

Görev Çubuğundaki Düğmeleri Kontrol Edin

Görev çubuğundaki yerleştirilen programların açtığı pencereleri görev çubuğunun üzerinde yer kaplamasını istemiyorsanız bunu kontrol edebilirsiniz. 3 farklı şekil vardır. Görev çubuğunun sağında İşlem merkezi> Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve Eylemler sekmelerine sırayla basarak kişiselleştirmeniz mümkün olacaktır.

Görev Çubuğunda Görev Takibi

Birçok pencereyi aynı anda açıp ve bu işlem içinde kayboluyorsanız görev çubuğuna sağ tıklayıp, menüden görev görünümü düğmesini seçebilirsiniz. Başlat menüsünün yanına gelecek olan programlar, tıkladığınızda açık pencereler ekrana geliyor ve hemen işlem değiştirme şansı yakalıyorsunuz.