Mac Giriş Ekranınızı Nasıl Özelleştirebilirsiniz?

Spread the love

Merhabalar, bu yazımızda Mac giriş ekranını özelleştirme konusunu birlikte ele aldık, yardımcı olabildiğimizi umuyoruz.

Mac Başlangıcında Kimlik Bilgisi Sormayı Kapama

“Sistem Tercihleri” kısmına girdiğimizde zaten ekran ayarlarının büyük bir çoğunluğunun yer aldığını görüyoruz. Mac giriş Ekranını değiştirmek için öncelikle yapmamız gereken “Apple Simgesi”nden “Sistem Tercihleri” kısmına gidip buradan “Kullanıcılar ve Gruplar” bölümüne gitmek. Mac giriş ekranını değiştirmek için “Kullanıcılar ve Gruplar” tercihleri kilidini açmamız gerekebiliyor. Bunun için sağ alt köşedeki kilit sembolüne giderek kilidi açıyoruz. Burada en üst kısımda “Otomatik Giriş” seçeneğinin yer aldığını görüyoruz ki bu, Mac’imiz başlatıldığında kimlik bilgilerimizi girmeden doğruca masaüstüne yönlendirilmemizi sağlıyor.

Giriş Ekranınızda Mesaj Gösterme

​​​​​​Açılış ekranımızda bir mesaj göstermek için “Sistem Tercihleri”nden “Güvenlik ve Gizlilik” ayarlarına ve oradan “Genel” sekmesindeki “Ekran Kilitliyken Bir İleti Göster” kutusuna gidiyoruz. Bu kutuyu işaretleyerek “Kilit iletisini Ayarla” butonundan dilediğimiz mesaj metnini yazabiliriz.

Mac Masaüstü Resmini Değiştirme

Menüden “Sistem Tercihleri” ne tıklıyoruz ve oradan da “Masaüstü ve Ekran Koruyucu” butonuna basıyoruz. Yukarıda yer alan “Desktop” kutucuğunun seçili olması gerekiyor. Sol taraftaki farklı dosyalara basıp sağ taraftaki resimlerden istediğimizi seçerek masaüstü resmini değiştirebiliyoruz. Bir fotoğraf albümünün içindeki resimlerin birbiri ardında belli sürelerle değişmesini istiyorsak altta yer alan “Change Picture” sekmesine basarak süreyi seçebiliyoruz. Bu seçeneğin altında yer alan “Random Order” kısmını seçerek resimlerimizi rastgele sırada değişebilmesini sağlıyoruz. En alt seçeneği seçtiğimizde ise Apple menü kısmını saydam hale getirebiliyoruz.

OSxEL Capitian içinde arka planın bulunduğu resme gitmek istiyorsak “Command+Shift+G” tuşlarına aynı zamanda basılı tutmamız gerekiyor. Ayrıca belirttiğimiz tuşlara aynı zamanda basılması ile beraber Library/Caches yolunu arama kısmına yazmamız gerekiyor. Bu gerçekleştirdiğimiz işlem sayesinde doğrudan klasöre gidebilmiş oluyoruz ve arka planı oradan görebilme imkanına erişmiş oluyoruz. Eski resmi yeni olan resimle değiştirme işlemini gerçekleştirmeden hemen önce yeni resmi yedeklememiz yerinde olacaktır. “Sistem Tercihleri” kısmında istediğiniz bir tercihi veya ayarı bulamıyorsak pencerenin üst kısmında bulunan arama bölümünü kullanmamız bize çok yardımcı oluyor. Burada yazmış olduğumuz arama kelimelerimizle eşleşen seçenekler bir bir önümüze çıkıyor.