YENİ NESİL SOSYAL MEDYA: CLUBHOUSE

Spread the love

Son zamanlarda sosyal medya üzerinde sürekli olarak Clubhouse kavramı ile karşılaşıyoruz. Fakat dahil olmak, bildiğimiz sosyal medya platformlarına üye olmak kadar kolay değil. Çünkü Clubhouse’a dahil olabilmek için bir davet koduna ihtiyacınız var. Peki davet kodunu bulduk ve Clubhouse’a dahil olduk diyelim. İçeride bizi neler bekliyor? Clubhouse gelecekte günümüz sosyal medya platformlarının yerini mi alacak, yoksa gelip geçici bir trend olarak hayatımızdan silinip gidecek mi?

Clubhouse

Halihazırda var olan sosyal medya platformları, tüm internet kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ara ara yeni platformlarla karşılaşsak da, bunların çoğu kalıcı olamıyor. Gel gelelim, Clubhouse aslında o kadar da yeni bir girişim değil. Clubhouse’un ortaya çıkışı 2020 yılının Nisan ayına dayanıyor. Teknoloji alanındaki pek çok şey gibi, Clubhouse da adını ülkemizde biraz geç duyurdu. Özellikle son günlerde tüm sosyal medya platformlarında Clubhouse karşımıza çıkıyor. Clubhouse’un ne olduğu ve içeride bizi nelerin beklediği ile ilgili merak duyuyoruz…

clubhouse
Clubhouse

Clubhouse’un Türkiye’deki kullanıcılar tarafından bu kadar dile gelmeye başlamasının ve merak uyandırmasının başlıca bir sebebi var: İçeriye davet kodu ile girilebiliyor olması. Davet kodunu aldınız ve içeriye girdiniz diyelim. İçeride karşılaşacağınız şey, yalnızca sesli sohbete izin veren sohbet odaları. Yani normalde kullanıcılar sosyal medya platformlarında görsel olarak paylaşım yapmaya alışkın oldukları için, Clubhouse alışılmışın dışında bir ortam olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Clubhouse üzerinden görsel ya da metinsel bir girdi yapma imkanınız yok.

Clubhouse Bize Ne Sunuyor?

Clubhouse’un bugün azımsanmayacak kadar yüksek bir kullanıcı sayısı bulunuyor: 2 milyon! Platformun son günlerde yayılan popülaritesi ile birlikte bu rakamın kısa süre içerisinde artacağı düşünülüyor. Alpha Exploration Co. şirketi tarafından geliştirilmiş olan Clubhouse, pandemi döneminde ortaya çıkan sosyalleşme araçlarından biri olarak değerlendirilebilir. Fakat Clubhouse’un bir özelliği Android kullanıcılarını öfkelendirebilir: Clubhouse’a yalnızca IOS işletim sistemleri üzerinden gönderilen davet kodları ile dahil olunabiliyor.

Clubhouse üzerinden insanlarla yazışarak iletişim kuramıyorsunuz. Derdinizi ifade etmek ya da herhangi bir şey göstermek için görseller kullanamıyorsunuz. Clubhouse’da yalnızca konuşabilirsiniz. Dünyanın herhangi bir noktasında, herhangi birinin açtığı bir sohbet odasına dahil olabilir, konuşmaya başlayabilir ya da sadece bulunabilirsiniz?

Clubhouse odalarının sohbet konuları çok geniş bir yelpazeye sahip. İnsanoğlunun marsa gidip gidemeyeceği üzerine tartışılan bir odaya dahil olabileceğiniz gibi, herhangi bir futbol takımının transfer politikaları ya da etkili bir makyajın nasıl yapılabileceğine dair önerilerin konuşulduğu bir odaya da dahil olabilirsiniz. Aynı zamanda kripto para piyasaları ile ilgili değerlendirme ve tartışmaların yapıldığı odalar da yaygınlaşmaya başlıyor.

Clubhouse’a Dahil Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Clubhouse’a dahil olmak için öncelikle IOS işletim sistemi kullanan bir mobil cihaza sahip olmanız ve bu cihazlardan gönderilmiş olan bir davet kodu edinmeniz gerekiyor. Bu kısıtlamalar sebebiyle dahil olabilecek kullanıcıların sayısı düşük olsa da, platform her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Geliştiriciler platformun yakın zamanda Android cihazlar için de kullanılabilir olacağını duyurdu fakat bunun ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir bilgi yok.

Clubhouse’un bu kadar çok ilgi görmesinin sebeplerinden biri de, içeride sıradan kullanıcıların yanı sıra pek çok ünlü ismin bulunması. Yani dahil olduğunuz sohbet odalarında dünyaca ünlü oyunculardan futbolculara, influencerlardan iş insanlarına kadar çok sayıda ünlü isimle karşılaşmanız mümkün.

Bu aynı zamanda ortaya pek çok magazinsel haber çıkarıyor. Çünkü aslında sadece kendi kendine konuştuğunu varsayan bu ünlü isimler, aslında binlerce kişinin dahil olduğu bir deklarasyon yaptıklarının farkında olmuyorlar. Bu açıdan bakıldığında Clubhouse, sıradan bir sosyal medya ortamı olmasının yanında, pek çok haber malzemesi yaratacak bir platform olarak da karşımıza çıkıyor.

Bugün Clubhouse yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir platform olarak oldukça popüler bir durumda. Fakat Clubhouse üzerinden konuşulan konuların etkileri görülmeye başladığı zaman platformun geleceği nasıl olacak bu henüz bilinmiyor.

Clubhouse’un Geleceği Nasıl Olacak?

Clubhouse’un en ilgi çeken kısmı, tıpkı podcast sisteminde olduğu gibi alanlarında uzman kişilerin, konuşmayı sevdikleri konular hakkında konuşmaları ve bunu, bu alanlarla ilgili kişilere ulaştırmaları. Çünkü Clubhouse sohbet odaların bir yandan ilgi alanınızla ilgili takipçisi olduğunuz bir insanı dinlerken, bir yandan da akşam yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Bir podcast mantığıyla çalışan bu sistem, acaba gelecekte Youtube’un sesli bir versiyonuna dönüşebilir mi? Belki bu mümkün olmayabilir. Çünkü Youtube’da gerçekleştirilen tüm canlı yayınlar sonradan izlenebilirken, Clubhouse herhangi bir şekilde kayıt tutmuyor ve sohbet odası kapandıktan sonra tüm konuşulanlar tarihe karışıyor. Elbette tüm bu konuşulanları kayıt altına alabilecek yöntemler yakın zamanda ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Sonuç olarak Clubhouse şu anda tüm dünyada oldukça popüler bir durumda. Pek çok kullanıcı ilgisini bu yöne çevirdi. Önümüzdeki günlerde Clubhouse’un kalıcı olup olmayacağı, gelecekte tıpkı Facebook ya da Youtube gibi büyük bir etkiye sahip olup olmayacağı konuları muhakkak açıklığa kavuşacak. Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

google da diğer aramalar

diğer teknoloji konularımız