Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılır

Spread the love

Günümüzde yaygınlaşan hobilerden biri olan akvaryum da balık ya da diğer canlıları beslemek, zahmetli bir iş olarak görünüyor. Aslında, düzeni sağlanmış akvaryumların bakımı için fazla çabaya gerek yoktur.


Fakat balıkların sağlıkla akvaryum da yaşayabilmesi ve akvaryumun her daim düzenli bir şekilde kalması için uygulamamız gereken bir kaç bir kaç unsur var. Bu unsurların en önemlisi kendinize bir takvim hazırlamak ve elinizden geldiğince bu takvime uymak çalışmak.


Akvaryum Temizliği
Ayda bir kez su oranında %25’lik bir değişim yapmak gerekiyor. Tabi ki, bu işlemi de düzene oturtmak şart. İki gün boyunca dinlenmiş çeşme suyu ya da içme suyu tercih edebilirsiniz. Eğer akvaryum içerisinde, kumun üzerini örten sağlıklı bir bitki varsa bu kumu yıllarca temizlemeden kullanabilirsiniz.


Her Gün Yapılması Gerekenler
Akvaryum temizliğinde her gün dikkat edilmesi gereken bir kaç unsur var.
Bunlar;

  • Balıklara çabuk tüketebileceği miktarda yem verin. Tüketebileceğinden fazlasını vermek akvaryumu kirletecek bunun yanında balıklar için de sağlıksız koşullar oluşturacaktır.
  • Balıkları gözlemleyin. İştahlarının nasıl olduğuna bakın. Eğer anormal bir durum fark edersiniz bu hastalık işareti olabilir. Hasta balığın hemen diğerlerinin yanından alınıp karantina akvaryumu oluşturup orada yaşaması gerekebilir. İlaçlama yapılması gerekiyorsa da küçük akvaryumda yapılmalıdır. Büyük akvaryumda ilaçlama yapmak hem yararlı bakterilere zarar vereceği gibi hem de balıklar için bir tehlike unsuru olabilir
  • Termometre ile suyun sıcaklığı her gün kontrol edilmesinde fayda var.
  • Filtreler de her gün kontrol edilmesi gereken unsurlardandır. Su akışını kontrol ederek, düzgün çalışıp çalışmadığından, tıkalı olup olmadığından emin olun.


Akvaryum Bakımında Haftada Bir Yapılması Gerekenler
Akvaryum camında zamanla oluşan, yosunların silinmesi hafta bir yapılması gereken görevlerdendir. Yosun oluşmuş camların yüzeyini çizmeden cinsten ve kesinlikle deterjana değmemiş keçeli sünger kullanmanız gerekiyor.


Akvaryum Bakımında İki Haftada Bir Yapılması Gerekenler
Akvaryum içindeki suyun iki haftada bir düzenli olarak değişmesi oldukça önemlidir. Akvaryum içinde azalan minerallerin tamamlanması ve biriken atık maddelerin temizlenmesi açısından %25 oranında su değişimi yapılmalı. Su boşaltımını hortum yardımıyla yapabilirsiniz. Boşalttığınız suyun yerine de, dinlenmiş suyu ekleyebilirsiniz.


Akvaryum Bakımında Ayda Bir Yapılması Gerekenler
Filtrelerin kontrol edilip temizlenmesi ayda bir yapılması gerekenlerdendir.