Saçlarınıza Bir İyilik Yapın

Spread the love

Kadın erkek hepimiz sağlıklı, gür, ışıl ışıl saçlara sahip olmak isteriz. Bazılarımız bu şansa genetik olarak doğuştan sahipken bazılarımız ya hiç sahip olmamıştır ya da gün içinde maruz kalınan sigara dumanı, kirli hava, stres, aldığımız gıdaların kalitesi ya da vitamin eksikliği hatta mevsimsel şartlar dolayısıyla saçlarına veda etmek zorunda kalır. Dış veya iç etkenler sebebiyle sönük, uçları kırık, dökülen ve biçimsiz saçlarla baş başa kalırız. Saçlarımızı tekrar doğuştan sahip olduğumuz sağlıklı haline kavuşturmak çok da zor değildir aslında. Peki, nasıl?

Saç bakımı Nasıl Yapılır

                Öncelikle saçlarınızı içinde sülfat bulunan şampuanlarla yıkamaktan vazgeçmelisiniz. Hatta saçlarınızı şampuanla yıkamaktan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine doğal, el yapımı sabunlarla (bunlar marketlerde satılan sabunlar değildir.) yıkamalısınız. Eğer şampuandan vazgeçemiyorsanız sülfatsız şampuanları tercih etmelisiniz. İkinci olarak saçlarınızı her gün yıkamak yerine daha seyrek aralıklarla yıkamalısınız. Bu ilk başlarda sizi zorlayacaktır ama zamanla saçlarınızın daha geç yağlandığını fark edeceksiniz. Saçınızı neden mi her gün yıkamamalısınız? Çünkü saçımızın ürettiği yağlar da saçımız için oldukça gerekli ve faydalıdır.  Şampuan konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; saçlarımızı her duşta sadece bir kere şampuanlamak ve şampuanı direkt saçımıza değil önce avcumuzun içine sıkıp sonra masaj yaparak ( saç derimize masaj yapmak oldukça önemli) dipten uca doğru uygulamaktır.

                Duşta dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da saçlarımızı ıslakken yani duşta tarayıp çıkmaktır. Mümkünse saçlarınızı tarak kullanmadan parmaklarınız yardımıyla açmak daha faydalı olacaktır. Eğer saçlarınız güç açılıyorsa hiç değilse plastik taraklar yerine doğal ahşap taraklar daha faydalı olacaktır.  Saçlarınızı duştan çıktıktan sonra bir daha taramamak zamanla saçlarınızı olumlu yönde etkileyecektir.

                Duşta yapılmaması gereken bir diğer konuda saçlarımızdaki suyu ellerimizle iyice sıkmak. Saçlarınızı duruladıktan sonra saçlarınızdaki suyu ellerinizle tekrar sıktığınızda saçınızın ihtiyacı olan tüm nemi akıtmış olursunuz. Bu sebeple saçınızdaki suyu sıkmayınız.

                Saçlarınızı duşta ne çok sıcak ne de çok soğuk suyla yıkayın. Ilık suyla yıkamak saçlarınıza iyi gelecektir.

                Duştan sonra dikkat edilmesi gereken nokta ise saçlarımızı asla havlu, kurutma makinesi, düzleştiriciler ile kurutmamaktır. Eğer mümkünse saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Eğer bu durum sizde baş ağrısı yapıyorsa saçlarınızı %100 pamuk bir tişört yardımıyla kurutarak nemin saçlarınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

                Ekstra olarak yapabileceğiniz şeyler ise saçlarınıza haftada bir iki kere ya da ihtiyaç duyduğunuz aralıklarla doğal, ev yapımı bitkisel bakımlar, saç maskeleri uygulamaktır.