Bebek Uyutma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Spread the love

Bebekleri kolay bir şekilde uyutma için birçok yöntem ve teknik bulunur. Bebek uyutma teknikleri her bebeğe uygun olmayabilir. Bebeğimiz için uyguladığımız teknikte bebeğimizin durumunu göz önünde bulundurmalıyız. Bebekler ortalama on beş- yirmi dakika içerisinde uykuya dalar. Bu süreçte bebeğin bulunduğu ortam bizler için çok önemli olmalıdır.

Karanlık, rahatsız edici ses bulunmayan, oda sıcaklığının ideal olduğu bir ortamda olması bebeğin uyuması için çok önemlidir. Kucakta sakinleştirilen bir bebek yatağına konduğunda güzel bir uykuya dalabilir. Bu süreçte bebeğe kitap okumak, sadece yatağında kullanacağı bir oyuncak uyku arkadaşı, saçları ile oynama, ninni söyleme, sırtını okşamak ve elini tutmak bebeğin uyumasını kolaylaştırır.

Bebekleri Uyuturken Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeklerde uyku eğitimi oldukça hassas ve önemli olduğundan anne babaların bu konuda çok dikkatli davranması gerekir. Uykuya geçiş dönemi her bebekte farklılık gösterebilir. Bunun için ilk öncelikle bebeği iyi anlamak gerekir. Altının temiz olması, karnının tok olması, ortam ısısının iyi olması ve giydiği kıyafetin rahat olması bebeğin güzel bir uyku çekmesine yardımcı olacaktır.  Bebeği gündüz uykusundan mahrum etmek onun gece daha fazla uyumasını sağlamaz. aksine gece de verimsiz ve huzursuz bir uyku geçirmesine sebep olur.

Bebeği sallayarak uyutmak bilinen en büyük yanlışlardan biridir. Özelikle büyükler tarafından yönlendirilen Anneler bu hataları maalesef tekrarlamaktadır. Bebeği sallayarak uyutmak, bebeklerde sarsılmış bebek sendromu denen ciddi bir hastalığa yol açabilir. Sallayarak uyutulan bebek aslında uyutulmuş bir bebek değil sersemletilmiş bir bebek demektir. Bu konu hakkında her zaman konusunda uzman doktorlardan bilgi alınmalıdır

Bebekleri Uyuturken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle bebekleri uyuturken doğru bilinen yanlışlardan uzak durulmalıdır. Bebek uyutma noktasında bulunan teknikler bir süzgeçten geçirilerek değerlendirilmelidir. Aksi durumda bebek uykusu gibi kritik bir durumda sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bebeğin uyuduğu ortamın temizliğine ve ısısına çok dikkat edilmelidir. Ortamın sesi bebeği rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır.

Bebekler Günde Kaç Saat Uyumalı?

Yeni doğan bebekler günde toplam yaklaşık on altı saat uyurlar. İki- üç aylık dönemde Üç- dört saat aralıksız uyur ve acıktıkları durumda uyanırlar. Dördüncü aylarından itibaren günde toplam on dört saat uyurlar. Altıncı aydan sonra on üç saat uyumaya başlarlar. İki yaşından sonra uyku saatleri on bir saate kadar düşer.