Coronavirüs Varyasyonları Nedir?

Spread the love

2019 yılının son günlerinde ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde açığa çıkan Coronavirüs, oldukça kısa bir süre içerisinde yayılım göstererek tüm Dünya’yı etkisi altına almış bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolları üzerinde etkili olan bu hastalığın en genel belirtileri;

  • Düşmeyen ateş,
  • Nefes darlığı ve
  • Kuru öksürük olarak belirlenmesine karşın farklı kıtalarda bulunan kişiler üzerinde birbirinden farklı belirtiler gösterdiği de saptanmıştır.

Her virüs kaynaklı hastalıkta olduğu gibi Koronavirüs de genetik bir seçilim gereği belli başlı değişimlere yani mutasyonlara uğrayarak farklı özellikler ve nitelikler kazanmaktadır. Farklı genetik özelliklere sahip olan kişilerin vücutlarında farklı mutasyonlara uğrayan virüsler Coronavirüs Varyasyonları açığa çıkartmaktadır.

corona virus gunluk vakalar
coronavirüs varyasyonları nedir? 2

Günümüzde Saptanan Coronavirüs Varyasyonları Nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına aldıktan yaklaşık 1 yıl sonra yeni varyasyonlarını açığa çıkaran Koronavirüs’ün bilim insanlarınca saptanmış 5 farklı türü bulunmaktadır. Bu Coronavirüs Varyasyonları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Dünya genelinde tespit edilen varyasyonlar arasında yayılım hızı en fazla olan İngiltere Koronavirüsü (B117) oldukça kısa sürede 60 farklı ülkede yayılım göstermesi nedeniyle pandemi sürecini oldukça olumsuz etkileyen bir tür olarak ilk sırada yer almaktadır.
  • Bir diğer varyasyon ise ilk olarak Güney Afrika’da görülen varyasyon türüdür. B.1.351 veya 501Y.V2 olarak adlandırılan bu tür ise Koronavirüs aşılarının etkisini düşürme konusunda önemli bir tehdit oluşturmaktadır.
  • Üçüncü varyasyon ise Brezilya’da açığa çıkan S.1 ve S.2 adlarıyla tanımlanan 2 farklı mutasyondur.  Koronovirüsün bulaşıcılık özelliğinin artmasına neden olan bu 2 tip mutasyon farklı ülkelere yayılım konusunda da oldukça etkilidir.
  • Üzerinde çalışmaların yoğun olarak devam ettiği ve etkisinin net olarak belirlenemediği diğer bir varyant ise ilk olarak ABD’nin California eyaletinde tespit edilen L425R adlı varyanttır. Bulaşıcılık veya hastalık semptomları üzerindeki etkisi için henüz net bir tespit yapılamayan bu varyant, ABD vatandaşlarının çoğunda tespit edilmiştir.
  • Son mutasyon türü ise oldukça kısa bir süre önce Almanya’da tespit edilmiştir. İngiltere, Brezilya, ABD ve Güney Afrika Coronavirüs Varyasyonları dışında yeni bir mutasyon türü olan bu varyasyon ilk olarak Bavyera’da bulunan 35 farklı hastanede tespit edilmiştir.

Coronavirüs Varyasyonlarının Etkileri Nelerdir?

Bilim insanları tarafından oldukça yoğun bir şekilde araştırılan ve irdelenen Coronavirüs Varyasyonları, birbirinden farklı özellikler gösterdiği gibi henüz hangi varyasyonun hangi alanda daha çok etki gösterdiği saptanamamıştır.

Ancak açığa çıkan bu yeni varyantların ilk açığa çıkan Koronovirüse göre en belirgin olan özelliği, virüsün yayılım hızının oldukça arttırmasıdır. Bunun dışında hastalığın ağır geçirilmesi veya farklı semptomlara neden olması gibi bilgiler henüz araştırılma aşamasındadır.

Her Coronavirüs Varyasyonu İçin Farklı Tedavi Mi Uygulanmaktadır?

Bu konuda bilim insanları arasında tartışmaya açık konulardan bir tanesidir. Varyasyonların etkileri konusunda henüz net bilgilere sahip olunamaması ve sadece öngörü ile hareket edilmesi nedeniyle farklı varyantlar için henüz farklı tedavi yolları keşfedilememiştir.