Covid 19’a Yerli Aşı Burun Spreyi

Spread the love

Covid-19 tüm dünyada etkilerini devam ettirirken yerli covid 19 aşı çalışmaları da büyük bir hızla devam ediyor. Bazı ülkeler aşılar geliştirdiler ve başta Avrupa, Amerika olmak üzere aşılamada büyük mesafe kat edildi. Çoğu ülke mayıs sonunda vatandaşlarının aşılamasını bitirecek şekilde planlamalarını yapmış bulunuyor.

Türkiye’de de aşı çalışmaları devam ediyor ve son olarak sprey formunda yerli Covid 19 aşı sında gelişmeler yaşanıyor. İntranazal Covid adlı aşı hakkında açıklama üretici firma Nanografi tarafından yapıldı. Nanografi açıklamasında aşı çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Başarılı olunduğu taktirde yılda 250 milyon doz üretileceği ifade edildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce yerli sprey aşının sadece Çin versiyonuna karşı değil, yeni İngiliz versiyonuna karşı da etkili olacağı bilgisine yer verildi.

sprey asi
yerli aşı burun spreyi

İlk Denemeler Ankara’da Başlayacak

Yerli covid 19 aşı burun spreyi üretimlerine mart ayında başlanmıştı. Numuneleri üretilen aşının son zamanlarda artış gösteren yeni varyantlara karşı da uyarlamaları devam ediyor. Bunda da başarılı olduğu belirtiliyor. Aşının ruhsatının ise ağustos ayından önce alınıp halledilmesi hedefleniyor.

Yeni burun spreyi koronavirüs aşısının insanlar üzerinde ilk denemeleri Ankara Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilecek. Bu konuda açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Koca’nın açıklamalarına göre yerli aşı burun spreyi formunda dünyada bir ilk olacak. Dolayısıyla eğer İntranazal Covid sonuçları başarılı olursa Türk bilim insanları bu alanda dünyada ilk gerçekleştirecek.

yerli asi burun spreyi 1
yerli aşı burun spreyi

Mutasyonlara da Uyarlanacak

Yerli Covid 19 aşı sı hakkında en detaylı bilgiyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.

Bakan, Nanografi’nin teknolojinin pek çok alanında çalışmalar gerçekleştirdiğini, pandemi dönemiyle birlikte aşı üzerine çalışmalara da ağırlık vermeye başladıklarını ifade etti. Geliştirici şirket bünyesinde pek çok bilim insanı bulunuyor ve bunlar şu an mevcutlardan farklı olarak burun spreyi formunda bir aşı üzerinde çalışıyorlar.

Hacettepe, Gazi Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi altyapılarının katkısıyla süren aşı çalışmaları protein temelli geliştiriliyor. Çalışmalarda sprey aşının insan vücudunda virüsün izlediği yolu takip edeceği, bu yüzden de virüse karşı daha başarılı mücadele etmesi düşünülüyor.

Varank’ın açıklamalarına göre aşı, mutasyonlara karşı da dönüştürülecek ve insanlığa katkı sağlanacak. Yerli Aşı Burun Spreyi çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, yakın zamanda sonuç alınacak gibi duruyor.

Diğer sağlık başlıklarımız