Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılar

Spread the love

Dünya üzerinde bilgisayar kullanımı oldukça fazladır. Gerek kişisel bilgisayarlar olsun gerekse şirket bilgisayarları olsun günlük hayatımızda birçok işi bilgisayarlar sayesinde gerçekleştiririz. Aynı zamanda finansal işlemlerimizde bilgisayarlar üzerinden dijital ortamda gerçekleştiririz. Bu durum bazı kötü niyetli kişilerin her zaman ilgisini çeker. Bu yüzden bazı zamanlarda bilgisayar kullanıcılarına dijital ortamlarda saldırılar düzenlenir. Dijital ortamda gerçekleştirilen bu saldırılara siber saldırı denir. Peki ya geçmişteki siber saldırılar nelerdi ? Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırı hangisiydi ? Ne gibi zararları oldu ?

Siber saldırı, bir kişiyi yada kişilerinin maddi manevi zarar görmesi için yapılabilir. Yada doğrudan bir devletin hükümetine, savunma birimlerine yada devlet kuruluşlarına karşı gerçekleştirilebilir. Siber saldırılar sonucunda çok ciddi zararlara sebebiyet verilebilir. Herhangi bir şirketin gizli bilgileri sızdırılabilir. Devlet kuruluşları dijital ortamlarda iş yapamaz hale getirilebilir. Herhangi bir web sitesi ele geçirilebilir. Aynı zamanda sosyal medya hesapları çalınabilir. Zaten sosyal medya hesaplarının çalınması bilinen en yaygın siber saldırılardan bir tanesidir. Bu ve buna benzer bazı siber saldırılar vardır ki bunlar gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılar olarak adını tarih sayfalarına yazdırmıştır.

Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılar

Bu başlık altında geçmişteki siber saldırılar listesini oluşturacağız. Aynı zamanda bu siber saldırılar “Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılar” olarak nitelendirilmektedir.

Mirai

Antivirüs programlarının bulunmadığı bilgisayarlara bulaşan bu yazılım dünya çapında oldukça fazla bilgisayara bulaşmayı başardı. Cihazda pasif olarak komut bekleyen yazılım birçok bilgisayara bulaştıktan sonra etkin hale getirildi. Bu yazılım sayesinde Twitter, Paypal, Spotify, Playstation gibi çevrim içi hizmetler devre dışı bırakıldı. Birçok kişi bu yazılımdan etkilendi. Böylece en çok bilinen siber saldırılardan biri olmayı başardı.

Wanna Decryptor

Şirket bilgisayarları dışında kişisel bilgisayarlara da bulaşan Wanna Decryptor ismindeki yazılım fidye yazılımıydı. Bilgisayarda cihazın masaüstü arka planını değiştirirdi. Önemli dosyaları şifrelerdi. Kullanıcının karşısına küçük bir pencere açarak ödeme yapması gerektiğini ve belirli bir süre içerisinde ödeme yapmazsa istenilen fiyatın arttırılacağına dair tehdit mesajı verirdi. Aynı zamanda kullanıcının Wanna Decryptor yazılımından kurtulması ve şifrelenen dosyalara tekrar kavuşması için ödeme yapması gerektiği belirtirdi. Kullanıcının açılan küçük pencereyi kapatması engellenirdi. Bu yazılım zamanında birçok bilgisayarda görüldü.

Stuxnet

Sizlere bu içeriğin en başında siber saldırıların ne denli büyük tahribatlara sebep olabileceğinden bahsetmiştik. İşte Stuxnet saldırısı da onlardan biridir. Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırılar arasında yer almayı kesinlikle hak eden bir yazılımdır. Bu yazılım, gerek internet yoluyla gerekse interneti olmayan cihazlara USB yoluyla bulaşabiliyordu. Kişisel bilgisayarlara da bulaşan bu yazılım sıradan kullanıcılara herhangi bir zararı yada yan etkisi bulunmuyordu. Bu yazılımın asıl amacı İran’daki nükleer faaliyetlerinin ertelenmesini sağlamak, santrifüjler fiziksel olarak yok etmekti. Santrifüj uranyum zenginleştirmede kullanılan önemli bir cihazdır. Sadece bu amaçla geliştirilen yazılım yine sadece bu amaç doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılabiliyordu.

Petya Ransomware

Petya Ransomware yazılımı ExPetr ve NotPetya ismiyle de bilinmektedir. Bu yazılım cihaza bulaştıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılıyordu. Ardından onarım penceresi açılıyor ve kısa bir işlem yapılıyordu. Bu işlemin ardından kullanıcının karşısına kırmızı not arayüzü açılıyordu. Sonrasında kullanıcıdan belirli bir ücret karşılığında kod satın alınması isteniyordu. Kilitlenen bilgisayarın bu kod sayesinde tekrar açılabileceği belirtiliyordu. Oldukça etkili bir yazılımdı. Geçmişte kalan ve en çok bilinen siber saldırılardan bir tanesiydi.