Gladyatör Filmi Hangi Ülkede Çekildi?

Spread the love

İçerik Başlıkları

Gladyatör Filmi Hangi Ülkede Çekilmiştir?

 Epik filmler türünün önemli yapıtlarından olan Gladyatör filmi, vizyona girdiği 2000 yılında oldukça büyük bir hasılat elde etti ve insanların ilgi odağı olmayı başardı. Yıldız oyuncu kadrosu ve konusuyla pek çok ödül aldı. Bu başarı filmin üstünden yıllar geçmesine rağmen günümüzde dahi güncelliğini korudu.

Geçtiği dönemde ki Roma imparatorlarının, Roma generallerini gözlemlemesi hakkında da ipucu veren filmin konusu antik tarih karakterlerine dayanır. O dönemde Roma’da ki Kolezyum’da oynanan gladyatör karşılaşmaları ve halkın bu karşılaşmalara olan tepkisi ile heyecanını da izleyiciyle paylaşan filmin bu sahneleri rağbet gören merak uyandırıcı sahnelerdendir. Ünlü Roma tarihini konu alan Gladyatör’ün hangi ülkede çekildiğini söylemeden önce oyuncularına ve konusuna değinmek faydalı olacaktır.

 Filmin Başrol Oyuncuları ve Yönetmeni

 Filmin başrollerini, Akıl Oyunları filminden tanıdığımız Russel Crowe, General Maximus rolüyle ve geçtiğimiz günlerde adını oldukça fazla duyduğumuz Joker filminin başrol oyuncusu Joaquin Phoenix ise Commodus rolüyle paylaşmaktadır. Russel Crowe’ u, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da oynadığı Son Umut adlı filmden de tanımak pek muhtemel.

Phoenix ise Joker filmindeki oyunculuğu ile oldukça takdir toplamış ve en nihayetinde Altın Küre ödülünün ardından oscara layık görülmüştür. Ünlü filmin yönetmenliğini ise Ridley Scott yapmış ve filmi aksiyon, macera, dram türünde piyasaya sunmuştur. Yönetmen verdiği bir röportajda filmin gladyatör sahnelerinde kullanılmak üzere getirilen kaplanın, Russel Crowe’u zorladığını ve Crowe’un son anda kurtulduğunu söylemiştir.

 Gladyatör Filminin Konusu

 155 dakika olan Gladyatör filmi konusu, Antik Roma Dönemi’nde General Maximus’un yaşadığı olaylar çerçevesinde geçer. General Maximus, Roma’ya en güzel günlerini yaşatırken imparatorluk içerisinde tahtın varisi olan Commodus tarafından tehlike olarak görülmeye başlanır. Commodus ailesinin ve kendisinin öldürülmesini ister ve Maximus’un karısı ile oğlu katledilir. Maximus ise Roma’dan kaçarak canını kurtarır ve köle muamelesi göreceği arenada gladyatör olarak eğitilmeye başlar.

Yetiştirilen gladyatörler arenalarda karşılarına kimin ve neyin çıkacağını bilmeksizin hayatta kalmak amacıyla savaşmaya gönderilirler. Roma döneminde oldukça yaygın olan bu arena oyunları halkında oldukça ilgisini çeker ve kimin öleceğini merak eden halk arenaları tıka basa doldurur. İntikam hırsıyla dolup taşan Maximus, Roma’ya geri döneceği günü iple çeker. Efsanevi epik sahneleriyle meşhur olan Gladyatör filmi, Roma döneminde kahramanlık kavramının yerini ve önemini de anlatır. Özellikle söz konusu hiyerarşide imparator ile halkın yerine de dikkat çekilir.

 Filmin Çekildiği Ülke ve Kazandığı Ödüller

 Filmin önemli ölçüdeki çoğu sahnesi, tarihçesi ve etimolojisi ile dikkat çeken Fas’ın Ait Ben Haddou şehrinde çekilmiştir. Söz konusu şehrin coğrafyası tarih öncesi devirler ile uyumludur. Böylelikle konusu itibariyle, antik tarih sahneleri seyirciye yansıtılmaya çalışılmıştır. IMDB puanı 8,5 olan filmin, En İyi Film Ödülü dâhil beş ödülü vardır.

Film dizi sinema kategorisindeki diğer başlıklarımız