Truva Filmi Nerede Çekildi?

Spread the love

Truva filmi Yunan tarihine ve mitolojisine dayanan 2004 yapımı bir sinema filmidir. Zengin oyuncu kadrosu ve efsane senaryosu ile iyi bir gişe yapmış. Aynı zamanda konusunun Anadolu’da geçmesi sebebiyle oldukça merak uyandırmıştır. Bu yazımızın içinde bir kaç önemli başlıkta sizlere bu filmi anlatmaya çalışacağız

  1.  Truva Filminin Konusu Nedir?
  2.  Truva Filmi Gerçek mi?
  3.  Truva Atı Hikayesi Nedir?
  4.  Çanakkale’de Bulunan Truva Atı Gerçek mi
  5. Truva Filmi Nerede Çekildi

 Truva Filminin Konusu Nedir?

 Yunan mitolojisindeki Truvalı Paris’in, Sparta kralı Menelous’un karısı olan Helen’e aşık olması ile başlayan film, Troyalılar ve Akhalılqar arasında geçen savaşı konu ediniyor. Bu sırada savaşta asıl amacı, sadece kendi onuru olan ve adının tarihe geçmesini isteyen Achilles bu savaşın kilidini kırıyor. Herkesin bildiği truva atı ile bir taktik geliştirilerek, savaşa son nokta konuluyor.

Bu filmde rol alan Brad Pitt de gişe konusundaki en büyük katkıyı sağlıyor diyebiliriz. Hayranlarının olmasının yanı sıra oyunculuğu ile de göz dolduran Brad Pitt. Bu film ile uzun yıllar kendi hakkında konuşturmaya devam etmiştir.

 Truva Filmi Gerçek mi?

 Truva savaşı ile ilgili belgelerin yok denecek kadar az olması, bu filmin bir efsaneden uyarlandığının en büyük işaretlerinden biridir. Truva filmi konusu Çanakkale’nin Hisarcık adı verilen kentte geçmektedir. Hisarcık kenti Çanakkale’ye 30 km uzaklıkta bir yerleşim yeridir.

Bu kent eskiden yangın, deprem gibi sebeplerden dolayı birçok kez yıkılmış. O zamanlar çok zengin ve modern bir kent olan Hisarcık bölgesinde kazı çalışmaları sonucunda. Çıkan tarihi eser kalıntıları sebebi ile İlyada ve Odysseia Destanında anlatılan Truva kentinin burası olduğuna ve savaşların burada geçtiğine inanılıyor.

 Truva Atı Hikayesi Nedir?

 Savaşın başlangıcında Akhalılqar için kötü sonuçlanan ilk muharebede, Odysseus tarafından çıkar yol olarak sunulan bir stratejidir. Oldukça kurnazca planlanan bu stratejide, tahtadan yapılan atın içerisine en iyi askerler yerleştirilir. Böylelikle şehre girdikten sonra diğer askerler için de kapıları açabileceklerdir. İlk muharebeyi kazanan Truvalılar, kazanmanın rehaveti ile zafer kutlamalarına başladıkları sırada tahta bir at şehrin kapılarında beklemektedir.

Onlar bu atı, zaferin karşılığı olarak Tanrılardan gelen bir hediye gibi görürler. Kapılar açılır, at içeri alınır. Sevinç gösterilerinden sonra uyumaya giden halk, atın içinden çıkan askerleri görmez ve düşman şehri yakıp yıkarak, savaşı kazanır.

 Çanakkale’de Bulunan Truva Atı Gerçek mi?

 Malta, Fas, Londra ve Meksika’da çekilen filmde, çekimlerde kullanılan at Çanakkale’ye getirilmiştir. Tarihi bir bulgu olmamasına rağmen, bu bölgede geçen bir tarihi anlattığı için ülke turizmi açısından da büyük önem arz etmiştir. İstanbul’ dan parçalar halinde getirilen at, Çanakkale’ de atölyelerde tekrar birleştirilmiş ve birçok turist ve vatandaşın gözleri önünde. Yerleştirilerek dikkat çekmiştir.

Ülkemizde geçen bir olay olması açısından yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan at, günümüzde bile en gözde, merak edilen yer olmasına vesile olmuştur. Turistler bu görsel şölenin yanı sıra, adı geçen hikâyedeki bölgeyi de merak ederek, keşfetmeye geliyorlar.

Truva Filmi Nerede Çekildi

Filmin kısa bir bölümü Çanakkale’de çekilse de gerekli savaş alanları ve yer bakımından yani savaş sahnelerini çekebilecek büyük düz plato olmadığı için filmin %95 lik bölümü Malta’da çekilmiştir.

diğer film dizi sinema başlıklarımız