Windows 10’da Web Sitelerini Başlat Menüsüne Nasıl Eklersiniz?

Spread the love

Birçok kullanıcının sık sık giriş yaptığı web siteleri vardır. Bunlara kolay ve hızlıca erişebilmek kulağa hoş gelen bir şey haliyle. Web sitelerini Başlat Menüsüne eklememizin çeşitli tarayıcılar vasıtasıyla iki yolu var. Birincisi Edge kullanmak diğeri ise farklı web tarayıcıları kullanmak. Bu iki farklı yolu kullanarak web sitelerini Başlat Menüsüne ekleyebiliriz.

Edge Kullanarak Web Sitesini Başlat Menüsüne Eklemek

Edge’yi açtıktan ve sabitlemek istediğimiz siteye girdikten sonra sağ üst tarafta bulunan üç nokta simgeli Diğer Eylemler butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencereden Başlangıç Ekranına Sabitle butonuna bastıktan sonra bir onay kutusu ile karşılaşacaksınız. Bunu onayladıktan sonra web sitesi Başlat Menüsüne sabitlenmiş olacaktır. Buradaki tek sıkıntı web sitesi yalnızca Edge ile açılıyor. Bu kullanmayanlar ve kullanmak istemeyenler için bir sıkıntı olabilir. Bu durumda ikinci seçeneğimiz ilginizi çekebilir.

Farklı Web Tarayıcıları Kullanarak Web Sitesini Sabitleme

Edge kullanıcısı olmayanlar ise Internet Explorer, Mozilla Firefox veya Google Chrome kullanarak bu işlemi farklı bir yolla gerçekleştirebilir. Internet Explorer kullanıcıları Başlat Menüsüne eklemek istedikleri web sitesine girdikten sonra boş bir bölgeye sağ tıklayıp çıkan pencereden Kısa yol Oluştur seçeneğine tıklayarak kısa yol oluşturmalı. Google Chrome ve Mozilla Firefox kullanıcıları ise web sitesinin urlsini masaüstüne sürükleyerek kısa yol oluşturmalılar. Bu işlemlerden sonra Windows+R kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açtıktan sonra bu kısıma shell:programs komutunu yazın. Masaüstündeki web sitesi kısa yolunu açılan pencereye yapıştırın. Bu son işlemden de sonra web siteniz Başlat Menüsüne eklenmiş, Tüm Uygulamalar bölmesine gizlenmiş olacak. Artık bu kısımdan web sitesine erişebilirsiniz.

Web Sitesini Ön Plana Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Web sitesini ön plana çıkarmak için bu listede web sitenizi bulun ve sağ taraftaki canlı kutucukların bulunduğu bölmeye sürükleyip bırakın. Bu işlemi kullanarak çeşitli web sitelerini Başlat Menüsüne ekleyebilirsiniz. Son söz olarak Google Chrome bu konuda biraz daha geride kalmış durumda bazı web sitelerinin isimleri bozuk bir şekilde gözükebilir. Internet Explorer bu konuda daha iyi bir sonuç vermektedir.